Minirecenze: ASUS ROG ARION - USB-C krabička na NVMe SSD
Kapitoly článků
Tentokráte testuji jen zabudovaný Copy Benchmark, který simuluje kopírování ISO souboru, instalaci programu a herních dat. V AS SSD nastavuji jen 1GB testovacích dat, protože testuji externí krabičky a mám i plotnový disk, na který nechci čekat věčnost. V těchto testech vychází nejlépe Samsung SDD 970 EVO 1TB osazený v ASUS ROG ARION a AXAGON EEM2-UG2 krabičkách, samozřejmě připojen přes 10Gb/s USB-C. Plotnový disk je dle očekávání na posledním místě.
AJA System Test, jedná se o podobný testovací nástroj výkonu úložiště jako Blackmagic Disk Test. Nicméně AJA umožňuje konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek(kodek jako takový mně nezajímá, primárně jde o velikost souboru).
Testuji tedy tak, že nastavím nejvyšší možné rozlišení video souboru, 5120x2700 5K RED. Kodek nechávám defaultní 10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst.
V tomto testu se objevil problém s AXAGON EMM2-UG2 krabičkou, kdy se vždy zaseklo čtení zapsaných dat, funkční to bylo pouze přes 5Gb/s USB-A. Dle očekávání jsou opět nejrychlejší krabičky s NVMe disky v 10Gb/s režimu. V 5Gb/s režimu se projevuje limit ve formě 5Gb/s USB portu.