Minirecenze: ASUS RS700A-E11-RS12U - aneb dva 240W EPYCy 7543 v akci
Kapitoly článků
Na závěr musím ASUS lehce pochválit, server zvádli vyřešit vcelku dobře, pozitivní jsou relativně nízké teploty v zátěži a snadné možnosti rozšíření. Budete však potřebovat alespoň křížový šroubovák, server bohužel není "tool-less" jako to umí DELL u svých PowerEdge.
Subjektivně mi přijde, že je server o něco lepší, než podobný stroj od Supermicro, ale oproti vendorům ála DELL, HPE zde chybí nějaké drobnosti. Zároveň nejsem nadšený z menší regrese.
Hlavní zklamání je OCP slot, ten není integrovaný přímo na desce, ale je dostupný pouze ve formě přídavné PCIe karty, což nám sebere jeden PCIe slot, kterých je v 1U provedení už tak velmi málo. Primárně zde srovnávám s DELL PowerEdge R6525, což je podobný dvousocketový server na dva EPYCy, jenže ten má vzadu značnou výhodu. Má celkem tři PCIe sloty (dva LP a jeden velký), jenže k tomu má extra proprietární síťové rozhranní třeba pro 2x RJ45 karty a plnohodnotný OCP slot k tomu.
Pokud bych na ASUSu chtěl OCP slot, musím obětovat jeden PCIe x16 slot plné výšky a délky, u DELLu nemusím. DELL má také hezkou vychytávku ve formě předního displeje, který nám může zobrazovat všelijaké informace a samozřejmě v případě problému oranžově svítí a hlásí konkrétní chyby. ASUS nám pouze rozsvítí vepředu LEDku značící problém a vzadu POST displej zobrazující chybový kód. Tedy na první pohled není snadné poznat, co je špatně, zatímco displej na DELLu si detailně postěžuje a vím, že mám problém třeba s RAM, disky či zdrojem.
Na druhou stranu, více detailů se dozvíme přes webové IPMI rozhraní, což je opět tak nějak nejvyspělejší právě u DELLu a to včetně pre-boot rozhraní, které ASUS vesměs nemá. Nicméně nepovažuji to za super zásadní problém, ale spíše takovou "quality of life" drobnost.
Na trh navíc přišly nové platformy s AMD Genoa procesory a Intel Sapphire Rapids, to však neznamená, že procesory Milan patří do starého železa. Servery patří mezi celkem specifický hardware, typicky pořizovaný na míru za nějakým konkrétním účelem. Servery se navíc typicky provozují na doby přesahující 7 let a neobměňují se každé dva roky jako smartphone.
Hodnocení vidím následovně:
klady | + Podpora 280W TDP CPU |
zápory | - Horší PCIe konektivita vzadu oproti konkurenci - OCP slot pouze ve formě přídavné x16 karty - speciální slot pro síťové karty je značně omezený - Výměna komponent není možná bez nářadí, jako to umí například DELL u svých serverů - Poněkud méně vyladěné IPMI rozhraní |
pohlídejte si | ? Pokud plánujete použít OCP slot a přídavný sériový port, přijdete efektivně o dva PCIe sloty |
Poděkování
Za zapůjčení serverů ASUS RS700A-E11-RS12U, ASUS RS700A-E9-RS4 V2, ASUS RS500A-E11-RS4U, Supermicro H12SSW-NT, Gigabyte R282-Z92 A00 2U, Supermicro a-1610F-H12W 1U, Supermicro A-2610Q-H11S děkuji společnosti Abacus Electric, s.r.o.