Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA zaměstnancům: budete-li číst článek o Prism, hrozí vám vyhazov či žaloba
Ten článek totiž, drazí přátelé, obsahuje utajované informace. Americkému ministerstvu je jedno, že si jej přečetlo již zhruba 4 miliardy lidí a na USA je naštván celý západní (ale i východní) svět, když si onen článek otevře (na nezabezpečené pracovní stanici) zaměstnanec ministerstva, bude to prý vnímáno jako porušení podepsané NDA a bude moci vésti k administrativní, nebo právní reakci vůči takovému zaměstnanci.
Ano, právně to asi dává smysl, nezabezpečená stanice znamená riziko úniku informací z ní, takže pokud by na ní zaměstnanec zobrazil utajované informace, riskoval by jejich únik. Čert vem, v rétorice ministerské mašinérie USA, že tyto informace jsou již dávno venku. Čert vem přirozená práva občanů být naštván na vlastní vládu, která šmíruje celý svět skrze otevřenou komunikační síť.
Ale nemůžu si pomoci. Chápu přirozenou potřebu USA bránit své impérium. To, čím byla Británie do řekněme počátku 20. století, to čím byla třeba i Francie a další země, a sice koloniální mocností a impériem, jsou USA v této době. Jejich sféra vlivu se od 2. světové války značně rozšířila, a to pod pláštíkem demokracie a svobody. Jenže faktem je, že přibližně od poloviny 20. let 20. století je tato země stále více uzavřená, špehující své nepřátele, partnery i vlastní občany. Zákony jako Patriot Act neslouží ničemu jinému než zvyšování pravomocí tamních represivních složek na úkor více než 200 let staré Ústavy. Toto je jen jeden z malých důsledků. Možná je na čase, aby se v USA někdo „chytil za zadnici“ a začal prodávat trička podobná někdejšímu slavnému nbusr123.