Mrtvé kryptoměny: Zajímavé měny, které se neodrazily ode dna
Za poslední dva roky se svět kryptoměn proměnil spíše v hřbitov, který lemují náhrobky kdysi nadějných projektů. Horečka roku 2017, kdy každý nakupoval ve velkém různorodé ICO, se zdála nekonečná. Nicméně opak se ukázal být pravdou a velký propad v lednu roku 2018 většinu dříve blyštivých kryptoměn ponechal bez hlavního zdroje příjmu. Mrtvé kryptoměny tak straší na možná největším digitálním pohřebišti všech dob, kterým jsou některé globální směnárny kryptoměn.
Přinášíme přehled některých z nich. Třeba jednou vstanou z mrtvých.
Verge (XVG)
Verge byl v roce 2017 velice úspěšný token. Během posledních několika měsíců si připsal 9000 % a zajisté pomohl několika šťastlivcům zbohatnout. Avšak těch na druhé straně barikády bylo mnohem víc. Z 0,26187 USD se propadl až na 0,00263 USD. Ztratil 99 % své ceny. Lépe na tom byly i tolikrát skloňované tulipány ze 17. století.
Token vzdoroval nemilosrdnému trendu na trhu docela dlouho. V polovině roku 2018 tehdejší hlavní mluvčí Justin Sunerok oznámil příchod velké novinky, která má naprosto změnit svět kryptoměn. Jenže to mělo háček. Za tajnou novinku museli investoři zaplatit. Z té se nakonec vyklubala bizarní spolupráce se serverem PornHub.
Z této spolupráce vzešla také tato úsměvná reklama:
Projekt nakonec celý zkolaboval. Posledním hřebíčkem do rakve byl útok na síť. Avšak webové stránky a obchodování stále běží. Třeba se ještě dočkáme a XVG se nálepky mrtvé kryptoměny zbaví.
BitConnect (BCC)
BitConnect byl projekt založený v roce 2016, který rychle vyšplhal až k 500 USD za jeden kus digitálního platidla. Svým špičkovým marketingem a obrovskými show se stal pomyslnou tváří kryptoměn a níže vyobrazeného muže si mnoho lidí při termínu „kryptoměny“ okamžitě vybaví.
Celý ekosystém stál na platformě, která měla vydělávat s pomocí dokonalého robota. Byl to vlastně fond, který díky automatizaci příkazů nikdy neudělá chybu. Jak jistě Vážený čtenář chápe, šlo o podvod. Takzvané Pyramidové schéma.
To samé si v lednu roku 2018 začaly uvědomovat i úřady. Podvodníci na nic nečekali a utekli se vším, co od chamtivých investorů získali. Skoro jako akční film, že?
Zajímavou ironií osudu je, že BitConnect pomalu ožívá. Na sociální síti Reddit se totiž objevuje stále více lidí, kteří mají zájem si ho koupit jako unikátní relikvii divoké a nespoutané doby. Tou BCC určitě je.
Dogecoin (DOGE)
Kryptoměna, která původně vznikla jako nevinný vtip, se skandálům nakonec také nevyhnula. Stále se obchoduje i na těch největších směnárnách, nicméně jde již pouze o ubohou skořápku toho, čím Dogecoin byl v roce 2014. Správně, již v roce 2014. Dogecoin vznikl jako vtip vytvořený programátorem ze společnosti Adobe a jeho kolegou z IBM již v roce 2013. Rychle nabral mezi internetovou subkulturou na popularitě.
Nejvyššího vrcholu dosáhl právě v roce 2014, kdy se stal hlavním sponzorem stáje pro jeden závod automobilového svátku NASCAR. Komunita, která se o technické parametry vůbec nezajímala, tak paradoxně dostala kryptoměny na obrazovky milionu Američanů.
Muž, jenž to vše zaplatil, byl komunitou naprosto zbožňován. Na Dogecoinu založil i vlastní projekt, ze kterého se později vyklubalo Pyramidové schéma. Sbalil peníze a v roce 2015 utekl. Dogecoin se zastavil na místě a pomalu od té doby umírá.
Které kryptoměně jste svého času věřili nadarmo vy?