MSI 870A-G54 pod drobnohledem
Kapitoly článků
Podíváme se nyní na desku trochu podrobněji a začneme tím, co je základem takového produktu, tedy čipset. Nejprve ale malé připomenutí toho, jak vypadá AMD 890GX + SB850 na desce ASUS M4A89GTD PRO/USB3:
Nyní AMD 870 (vlevo) a SB850 (vpravo) na MSI 870A-G54:
Jak sami vidíte, mezi AMD 870 a AMD 890GX je diametrální rozdíl. AMD 870 svou rozlohou připomíná spíše jižní můstek. Je vidět, že v AMD 890GX nejvíce placu zabírá grafika, zejména s ohledem na skutečnost, že AMD 890GX je vyráběn 55nm procesem, zatímco AMD 870 ještě 65nm procesem.
Jinak MSI „lepí“ chladiče na čipset tradiční „růžovou žvejkačkou“, což jednak docela slušně drží (na severním můstku jsme pro odhalení identity očistili jen nezbytné minimum) a soudě podle neudržitelnosti ruky na samotných chladičích i dobře odvádí teplo. Když pak chladič od procesoru lehce foukne něco i na chladič severního můstku, je takové chlazení opravdu naprosto v pohodě. TDP severního můstku AMD 870 by mělo být 12,5 W (což je shodou okolností přesně polovina toho, co má AMD 890GX).
Mimochodem: víte, co je zajímavé? Podle všemožných materiálů mají mít jižní můstky AMD SB850 integrovaný gigabitový ethernet. Je ale zajímavé, že zatím všechny desky s těmito čipy, které jsme potkali (ať už osobně, nebo „na internetu“), spoléhaly na ethernetový PCI Express ×1 řadič třetí strany (nejčastěji Realtek, jako je tomu i u desky MSI 870A-G54). Už ani nečekáme, že bychom se setkali s jiným řešením. Ostatně ani u AMD jsme nikde nenašli nic jako ovladače pro integrovanou síťovku v SB8xx.
Aby AMD dostála svému slibu, že bude u jejích čipsetů 8. řády USB 3.0, musí zde být přítomen např. čip NEC/Renesas µPD720200F1 (vlevo), interně napojený na cosi jako PCIe ×2 port severního můstku (je tedy schopen 5GT/s běhu). A protože jižní můstky SB8xx už nemají PATA řadič, výrobce desky to řeší nejjednodušším možným způsobem: čipem JMicron JMB368 (PCIe ×1 PATA řadič) připojený na PCIe ×1 port jižního můstku (ten je sám o sobě schopen pouze 2,5GT/s běhu, ale to JMicron řadiči nevadí, protože sám umí jet pouze také takto rychle).
Na PCIe ×1 port jižního můstku SB850 je připojen také gigabitový ethernetový řadič Realtek RTL8111DL. Přímo na HD Audio řadič jižního můstku je pak připojen HD Audio kodek Realtek ALC892, o němž se Realtek na svém webu nezmiňuje, ale již nějaký čas se o něm ví (a napovídá to i popisek „Losless Audio“), že by měl umět přenášet na digitální výstup (S/PDIF) vícekanálový zvuk ve formátech, jako jsou Dolby True HD nebo DTS HD a podobně, zkrátka s ohledem na zdrojové médium (Blu-ray) bezeztrátově.
Tím ovšem výčet čipů Realtek nekončí, našli jsme ještě jeden poměrně důležitý, RTM880N. Je to generátor taktu. U socketu jsme pak našli Intersil ISL6323A, což je dual PWM controller (tedy řadič napájení).
A samozřejmě nemůžeme opomenout ještě jeden poměrně hodně důležitý čip: Fintek F71889ED. Je to SuperIO čip zastávající na této desce kromě jiného funkci řadiče disketových jednotek, přítomného COM portu i PS/2 portu a v neposlední řadě se stará o větráky a teplotní čidla.