Nahradí Ubuntu X.Org za Wayland? A co na to John Carmack a Nvidia?
Nvidia se totiž již vyjádřila, slovy jednoho z jejích vývojářů: "Nemáme žádné plány ohledně podpory Waylandu." - ačkoli by to mohlo znít krutě, postoj Nvidie je pochopitelný, Linux je malé odbytiště a ač se firma vývoji linuxových ovladačů věnuje opravdu hodně, potřebuje se v první řadě postarat o korporátní zákazníky s Quadry a Teslami. Nicméně jestli se Canonicalu podaří spustit lavinu, věříme, že i Nvidia na její chvost naskočí.
Na opačném pólu ostatně musí potěšit slova, tedy přesněji "utwítnutí" Johna Carmacka z id Software, který se pro změnu nechal slyšet, že by si přál mít čas, aby k tomu [wayland v Unity] mohl přispět svou vlastní rukou. Jasné je, že Canonical poslední dobou neskutečně tlačí na pilu a po drobnějších krocích se potenciálně chystá překopat svůj výchozí linuxový desktop jak po vizuální, tak po technologické stránce. Sousto je to hodně velké, Mark Shuttleworth jasně uvedl, že sice něco možná stihnou do půl roku, ale jeden rok je střízlivějším časovým plánem.
V tuto chvíli již probíhají debaty ohledně funkcionality Waylandu. Linux z hlediska podpory grafik začíná poměrně zaostávat, například nové notebooky se dvěma grafikami - jedním IGP v CPU a druhým GPU samostatně (například Nvidia Optimus) - se zde nesetkávají s patřičnou podporou v softwaru a to bude jeden z cílů Waylandu. Druhý přínos se bude týkat právě běhu fullscreenových aplikací, což je pobídka pro lidi jako John Carmack. Tak držme palce.
Pokud máte raději svůj klid a Waylandu nefandíte, nebojte. Přechod nebude doprovázen okamžitým zaříznutím X.Org a navíc Mark neoznámil, že "toho a toho dne přejde Ubuntu na Wayland", jde spíše o prvotní průzkum bitevního pole. Ale i tento průzkum již stačil vyvolat novou aktivitu v projektu Wayland, takže se jeho vývoj možná ještě urychlí. Mnozí si totiž těch pár Johnových slov vykládají jako možný příslib ve stylu "usnadněte nám portování her pro Linux Waylandem a my se do toho pustíme". Dosah Markova zápisku v blogu tak může (ačkoli to už stavíme vzdušné zámky) mít nakonec jistý vliv i na pátou kotvu, jež táhne Linux ke dnu.