Napájení, rádio, nahrávání, prohlížení textů a obrázků
Kapitoly článků
Napájení
Přístroj je napájen z vestavěného Li-Pol akumulátoru 1300 mAh, ke kterému není vůbec přístup. Díky použité technologii je velmi lehký. Výrobce uvádí jeho výdrž celých 16 hodin, tak jsem byl velmi zvědav, co zjistím. Upozorňuji, že test jsem prováděl na novém přístroji, kde ještě neproběhlo několik nabíjecích cyklů, což obvykle zjištěnou hodnotu snižuje, na druhé straně po většinu zkoušky hrál přehrávač jednu skladbu za druhou, bez použití displeje. Stejně jako u iHP-120 je zjištěná doba úctyhodná, přehrávač se odmlčel až po šestnácti a půl hodině nepřetržitého hraní. Hodnota je trochu vyšší než údaj výrobce, což v tomto případě potěší. Doba výdrže při přehrávání souborů WAV vzhledem k častějšímu přístupu na disk, bude pochopitelně kratší, stejně jako v případě častých změn pořadí skladeb. Při použití rádia by naopak měl přehrávač vydržet déle.
Samozřejmě lze připojit i síťový napáječ, ze kterého se přístroj v klidu i za provozu dobíjí. Na rozdíl od jiných přístrojů iRiver lze síťový zdroj připojovat a odpojovat za chodu, bez přerušení přehrávání. Nabíjení zcela vybitého akumulátoru trvalo ze sítě přibližně tři a půl hodiny. Je též možno aktivovat funkci dobíjení přes USB, takže kdykoli je přehrávač připojen k počítači, dobíjí se.
Rádio
Jak bývá u lepších přehrávačů iRiver zvykem, je přístroj vybaven i digitálním rádiem s dvaceti předvolbami. Je to taková jahůdka na dortu, kdyby se nám náhodou vše oposlouchalo. Rádio lze ladit ručně nastavením frekvence, nebo i automaticky pomocí funkce "Autoscan". RDS není podporován, stejně jako nejde si uložené předvolby pojmenovat. Kvalita příjmu je dobrá, samozřejmě je možno přepínat mono-stereo.
Nahrávání
Další specialitou je nahrávání. Přístroj umí nahrávat, a to jak z vestavěného, tak i z externího mikrofonu, z line-in vstupu i z vestavěného rádia. Nahrávky se ukládají do souborů MP3 (on-line). Bitrate lze zvolit v menu. Je možno i zapnout nebo vypnout automatiku nahrávání (pro některé vstupy). Nahrané soubory si lze kdykoli poslechnout, případně je stáhnout do počítače. Délka nahrávky je omezena kapacitou disku a možnostmi souborového systému. Narozdíl od iHP-120 lze soubory i libovolně mazat i nahrávat z vestavěného rádia. Lze aktivovat i funkci "Auto sync", která v místech ticha rozdělí nahrávku na jednotlivé soubory.
Prohlížení textových souborů
Další možností je prohlížení textových souborů, sice omezeně vzhledem k velikosti displeje, ale zato jich může být hodně a mohou být velké. Máte malou kapacitu na SIM kartě v telefonu? Vytvořte si textový soubor i s adresami (a mírami), uložte ho do adresáře "TEXT" a máte je kdykoli po ruce. V delších souborech se lze pohybovat zadáním adresy textu. Bezchybná podpora češtiny je samozřejmostí. Text se zobrazuje na deseti řádcích po dvaceti šesti znacích.
Prohlížení obrázků
To, co je na tomto typu nové, je možnost prohlížení obrázků. Tady se také uplatní výhoda barevného displeje. Lze zobrazit soubory JPG a BMP. I soubory JPG z třímegapixelového (to je slovo!) fotoaparátu o velikosti cca 600Kb se zobrazují korektně, pouze jejich načítání trvá delší dobu. Lze zobrazit i náhled čtyř obrázků. Kvalita zobrazení je dobrá a odpovídá zhruba zobrazení na LCD displejích lepších digitálních fotoaparátů. Do budoucna by bylo hezké, kdyby bylo možno připojit buď počítačový monitor nebo televizor a vytvořit tak jednoduchý systém pro presentace. Prohlížet obrázky a texty je možno i při přehrávání.