Popis, přehrávání, ovládání
Kapitoly článků
Popis
A nyní se konečně dostávám k tomu hlavnímu, vlastnímu přehrávači. Jak je vidět na obrázcích, je opravdu velmi malý a zejména velmi kompaktní. Pohodlně se dá nosit i v náprsní kapse. Vzhledem k použití Li-Pol akumulátoru je též velmi lehký. Čelní straně vévodí barevný TFT displej s cca 260 000 zobrazovaných bodů. Dobu zapnutí displeje, stejně jako spoustu jiných funkcí, lze nastavit. Zde je moje snad nejvážnější výhrada. Na rozdíl od iHP-120 zde již není žádný další indikační prvek, který by zobrazoval, v jakém stavu se přehrávač nachází. Na modelu iHP-120 bylo na monochromatickém displeji i při vypnutém podsvícení něco vidět, barevný displej tohoto přehrávače nezobrazuje při zhasnutí vůbec nic. Kromě zvuku ze sluchátek nelze tedy poznat, zda je přehrávač vypnut nebo má jen zhasnutý displej. Tak si vybijeme baterii jedna dvě. (Bohužel ověřeno).
Pod displejem je devět tlačítek pro kompletní ovládání. Na levé straně je (ukryté) tlačítko reset a otvory k vestavěnému mikrofonu. Po pravé straně je spínač "HOLD" pro zablokování funkce tlačítek. Zespodu jsou konektory pro napájení a obě připojení USB. Shora jsou konektory "LINE IN" a "LINE OUT" pro připojení k dalším přístrojům. Poslední je trojitý konektor, do kterého lze vsunout buď konektor dálkového ovladače nebo samostatná sluchátka.
Přehrávač se připojí pomocí USB kabelu k počítači. Jsou-li na něm provozovány Windows 2000, ME nebo XP, není nutno instalovat žádný ovladač, přehrávač se najde jako "storage class" další disk. Ve Windows 98 je nutno nainstalovat ovladač. Doporučuji před prvním připojením nainstalovat ovladač, lze si tak ušetřit problémy. Z dále uvedených důvodů je vhodné na všech OS nainstalovat ovládací program. Přehrávač se chová úplně stejně jako další disk, je možno vytvářet adresáře, soubory i mazat. Na rozdíl od některých přehrávačů, zejména značkových výrobců, není kopírování nijak omezováno a libovolné typy souborů lze kopírovat tam i zpět. Tak může přehrávač pohodlně sloužit pro přenášení úctyhodného množství dat. Komunikace s počítačem je USB 2.0, takže je i dostatečně rychlá. Do druhého USB portu (tentokrát pouze USB1.1) se připojuje zařízení, z kterého může přehrávač stahovat data. Zařízení se musí chovat jako "storage class" a splňovat ještě další nedefinované požadavky, takže je nejlépe zkontrolovat seznam podporovaných značek a typů, aby nedošlo k nepříjemnosti (nebo ještě lépe vyzkoušet).
Při testování rychlosti přenosu mezi počítačem a přehrávačem se 600MB přenášelo přibližně 70 vteřin, to je sice hluboko pod maximální teoretickou přenosovou rychlostí USB 2.0, ale myslím si, že rychlost dostačuje (Vliv na rychlost má samozřejmě i konfigurace počítače, jiný běžící software a další USB periferie, je možné, že půjde dosáhnout i vyšších hodnot.).
Přehrávání
Tento iRiver přehrává soubory WAV, MP3, OGG a ASF všech myslitelných bitrate a frekvencí. MP3 s variable bit rate (VBR) je také samozřejmě přehráván, stejně jako nevadí i frekvence vzorkování 48 kHz. Formátu ASF a IRM jsem nezkoušel.
Kvalita přehrávání odpovídá kvalitě komprimovaných souborů. Někdo soubory MP3 se 128 kbps nerozezná od nekomprimovaných, jinému zní hrozně i zkopírovaná originální CD. Jsou i další borci, kteří hovoří a píší o naprosté nepoužitelnosti MP3 souborů a přitom mají ke zvukové kartě připojeny nejlevnější reproduktory "šidítka" s kvalitou zvuku blížící se telefonnímu sluchátku.
Odolnost proti otřesům je také na dobré úrovni. Během normální chůze, cesty autem a autobusem se nevyskytl žádný problém. Proti iHP-120 zde není žádná dioda LED, která by zobrazovala přístupy na disk a tak nikdo neví, co se děje uvnitř.
Kromě pěti klasických přednastavených equalizerů je zde i možnost nastavení uživatelského, v podstatě jsou to důmyslnější hloubky a výšky. Navíc je možno nastavit tzv. SRS WOW, což je "Simulated 3D surround sound" s mnoha dalšími nastaveními. Je to zajímavé, ale osobně nemám tyto "vylepšovače" zvuku příliš v lásce. V recenzi na iHP-120 jsem udělal vtip s úvahou o 1234D reprodukci, někteří čtenáři ho však nepochopili a podivovali se, o kolikakanálovém zvuku to píši.
Ovládání
Ovládání je velmi pohodlné. Kdo má již nějaké zkušenosti s výrobky firmy iRiver, nebude muset ani číst návod. Ovládání různých přehrávačů se příliš neliší a je velmi logicky uspořádáno. Při tak značném množství funkcí, kterými přehrávač disponuje a relativně malému počtu ovládacích prvků se ovládá skutečně velmi dobře. Je nutné si uvědomit, že běžné funkce se dají ovládat i pomocí dálkového ovladače.
Před seznámením s přístrojem jsem měl trochu obavy, jaká bude orientace v tak velkém množství souborů. Zde výrobce nezklamal. Lze se samozřejmě pohybovat pomocí kurzoru po stromové struktuře disku a tak vyhledat správný adresář nebo soubor. Je zde ale i jiná možnost. Kdo si nainstaluje kompletní ovládací program, má možnost po nahrání souborů do přehrávače stiskem pravého tlačítka myši vybrat v menu položku "Update DB". Poté se v rootu disku (v přehrávači) vytvoří jakýsi databázový soubor a pokud ještě zapneme příslušnou volbu v menu, budeme moci soubory vyhledávat a spouštět (přehrávat) nejen podle jejich názvů, ale i podle obsahu ID3 tagů (Artist, Title, Genre...). Proto se vyplatí program nainstalovat. Update databáze je rychlá operace, 500 souborů MP3 trvalo zaktualizovat (nikoli nahrát) přibližně 20 vteřin.
A ještě ke kapacitě. Na disk o velikosti 20 GB lze uložit maximálně 9999 souborů do 2000 adresářů. Pokud si trochu započítáme, vyjde nám průměrná délka jedné skladby kolem 2 minut (pro 128 kbps a ještě velmi zhruba). To je ale dostatečná hodnota. V nabídce firmy iRiver je též přehrávač H340, který disponuje dvojnásobnou kapacitou disku, tedy čtyřiceti gigabajty.