Připojení k USB, firmware a nastavení
Kapitoly článků
Připojení externích USB zařízení
Kromě přehrávání, rádia, záznamníku, přenášení souborů, prohlížení textových souborů a obrázků má H320 též novou, velmi zajímavou funkci. Do druhého konektoru USB (1.1) lze připojit zařízení - fotoaparát, flash disk apod. a komunikovat s ním místo počítače. Tak lze na dovolené přemísťovat obsah flash karet na dvaceti gigabajtový disk v přehrávači a není nutné s sebou vláčet notebook nebo obdobné zařízení. Zkoušel jsem připojit fotoaparát Nikon Coolpix 2000 a Flash disk (klíčenku) Seitec, obojí fungovalo bez problémů. Jen jedna věc je asi důležitá. Připojovaný fotoaparát musí být před zasunutím konektorů zapnut a případně i připraven k přenosu dat. Pokud jsem nejprve fotoaparát připojil a teprve poté zapnul, došlo opakovaně k totálnímu "zamrznutí" přehrávače a pomohl jen reset. Důležité je, že po resetu nedošlo k žádné ztrátě dat. To co je zajímavé a trochu i zarážející, je to, že pokud jsem zkoušel připojit flash diskový přehrávač iRiver iFP-890, nesetkal jsem se s úspěchem. Je divné, že na listu kompatibility nejsou výrobky stejné firmy. Přitom možnost (pro bohatší) mít šanci na cestách krmit flashdiskový přehrávač z harddiskového by mohla být velmi lákavá.
Podle výrobce jsou podporovány například následující fotoaparáty, ve skutečnosti jich bude podstatně víc.
- NIKON - Coolpix 2100,2200,3100,3200,4300,4500,SQ,etc.
-
OLYMPUS - Myu-25,30,400,410 / X-250 /E-1, etc.
C-3020z,4000z,5050z,700uz,730uz, etc. - Fuji film - Finepix S5000 etc.
- Pentax - Optio -550 etc.
Firmware
Všechny uváděné vlastnosti se vztahují k firmwaru verze 1.06E. Nové verze lze stáhnout z Internetu takže po jejich nahrání bude přehrávač třeba i umět něco navíc.
Jazyková podpora
Co nesmím zapomenout pochválit, je podpora jazyků. Přehrávač podporuje 38 jazyků. Podpora je dokonalá a ostatní, zejména značkové firmy, by si z ní měly konečně vzít příklad. Samozřejmě nás tato dokonalost postaví před problém, zda už jde konečně vkládat do tagů diakritiku. Na přehrávačích iRiver se bude zobrazovat perfektně stejně jako na počítači. Jiné přehrávače nebo spíše jejich majitelé zapláčí.
Menu nastavení
Pokud zabrousíme do menu nastavení, vyhrne se na nás neuvěřitelné množství nastavitelných parametrů. Pro názornost, co všechno lze nastavovat a konfigurovat, vyjmenuji položky menu. Je nutno ale konstatovat, že defaultní nastavení je zvoleno velmi dobře a obvykle se po nějakém tom hraní s možnostmi k němu vrátíme. Kdo chce vědět vše, může si ze stránek výrobce stáhnout celý manuál (anglicky v PDF).
General
-Funkce resume
-Jazyk (výběr z 38jazyků)
-Nastavení oblasti pro rádio (v Evropě jsou jiné odstupy kanálů než např.
v USA)
-Načtení defaultních hodnot
-Upgrade firmware
-Použití informací z ID3 tagu pro navigaci
-Formátování disku (POZOR !)Display
-Doba podsvícení při provozu na baterii
-Doba podsvícení při provozu na síťový adaptér
-LCD kontrast
-LCD kontrast dálkového ovládání (dodává se zvlášť)
-LCD jas
-Rychlost a typ scrolování textů, které se nevejdou do řádky
-Zobrazování informací z ID3 tagu
-Zobrazovat odehranou nebo zbývající dobuTimer
-Doba sleep času
-Doba pro vypnutí po zastavení
-Doba pro vypnutí po standbyControl
-Funkce tlačítka rychlého posunu
-Nastavení rychlého posuvu
-USB nabíjení
-USB typ komunikace (pro napájení)Mode
-Režimy opakování (celkem 4)
-Režimy náhodného výběru (celkem 5)
-Funkce "Intro" (přehrávání deseti vteřin z každé skladby, nebo
deseti vteřin po první minutě - velmi praktické)
-Funkce "Study" (posuvy o definovaný čas na jedno stisknutí)Sound
-Vyvážení levý/pravý kanál
-Zdůraznění basů
-Zdůraznění výšek
-Nastavení SRS (virtual 3D sound effect)
-Hlasitost pípnutí při stisku tlačítek
-Funkce "Fade in" (postupné zesilování)Record
-Hlasitost odposlechu
-Nastavení nahrávání
-Úroveň nahrávání z externího mikrofonu
-Úroveň nahrávání z interního mikrofonu
-Úroveň nahrávání z line-in
-Nastavení automatické detekce zvuku
-Zapnutí a nastavení funkce "Auto sync" (oddělování jednotlivých
nahrávaných skladeb)
Nastavit lze téměř vše (a něco navíc).
Poznámka
Jen jedna věc mě u přehrávačů iRiver mrzí. Snažím se již delší dobu (stále) bombardovat výrobce o rozšíření funkce rychlých posuvů při přehrávání, ale bez odezvy. Navíc jsem podle ohlasů zjistil, že zdaleka nejsem sám. Pokusím se vysvětlit, oč jde.
Před časem jsem převedl mnoho LP desek do MP3. Bohužel neznám software, který by z WAVu dokázal bez zdlouhavých pokusů a pokud možno s malým počtem chyb rozdělit jednotlivé skladby. Různé odstraňovače praskotu a šumu existují, ale opravdu funkční splitter nikoli. A tak mám dlouhé soubory. Co LP, to jeden, zhruba délky čtyřiceti minut. I při nastaveném rychloposuvu 6× je orientace v souboru značně pomalá. Problém by vyřešila možnost v menu nastavit rychlost posuvu místo "2×, 4× a 6×" navíc "o 10 %, 20%" délky souboru. Ale to zůstane asi navždy nesplněným přáním.
Jinak děkuji všem, co mi radili rozdělovat soubory v nějakém Wave editoru. Ta možnost je mi samozřejmě jasná, ale je nepoužitelná, pokud potřebujete rozdělit řádově stovky souborů a nechceme u toho strávit mládí (stáří). Takže je potřeba najít něco, co to bude umět automaticky i s ohledem na to, že v nahrávkách LP desek není v mezerách absolutní ticho. Navíc by takový program mohl být dost chytrý na to, aby třeba nerozdělil skladbu dvakrát po pěti vteřinách a podobně.