Nastavení EAC a čtení 80 min médií
Kapitoly článků
Spolupráce s Exact Audio Copy
EAC jsem pro testy vybral jako nejlepší specializovaný software pro čtení CD-DA a také proto, že má pro mechaniky určitá specifická nastavení, která se pro různé mechaniky mohou lišit.
Tyto schopnosti nadetekovalo EAC pro obě mechaniky (takže asi nemá cenu opakovat jeden obrázek dvakrát). Jde o (podle mého názoru) nejlepší kombinaci možností, zejména je potěšitelné, že obě mechaniku "nekešují" audio data, takže kdykoli chcete číst nějaký sektor, tak se vždy skutečně načte a nejde z bufferu mechaniky.
U PX-40TS bych z vlastní dlouhodobé zkušenosti doporučil nastavit nikoli Secure mód, ale rovnou Burst mód. Pouze pokud by se vyskytly problémy s médiem (což poznáte zejména tak, že se otáčky média či rychlost čtení snižují), pak je vhodné použít Secure mód s tímto nastavením.
Pro ty, co si toho všimli: Obrázek je skutečně oříznut a dole zarovnán klasickou hranou okna, aby vypadal hezky :-). Takže jsem opravdu nikde nevyštrachal nějaké zvláštní EAC, které by dialog zobrazilo jen takhle stručně ;-).
Pro obě mechaniky doporučuji toto nastavení pro detekci mezer mezi stopami - tedy A - Accurate. Mechaniky toto nastavení umí a jsou s ním poměrně svižné. (I tento obrázek je mírně upraven - EAC má dialogy dost roztažené - až skoro nevhodné pro snapshoty.)
Testy čtení
U datových CD jsem s mechanikou PX-54TA měl (pokud není vysloveně uvedeno jinak) vždy zapnutou funkci SpeedRead (dlouhým podržením tlačítka Eject), aby mechanika dosahovala deklarované rychlosti 23× - 54× CAV.
Datové CD-R 80 minut
PX-54TA
PX-40TS
Druhý graf u PX-54TA ukazuje totéž médium bez zapnuté funkce SpeedRead. Udělal jsem ho pro porovnání obou mechanik coby 40× rychlostních CD-ROMek. Jak je vidět, PX-40TS je jako čtyřicítka nepatrně rychlejší, ale v zásadě jde o rozdíl, jenž nehraje vůbec žádnou roli.
Maximální rychlosti odpovídají specifikacím, PX-40TS svou deklarovanou rychlost dokonce překračuje, což ovšem potvrzuje informaci z Plextools, že rychlosti 40× je dosaženo již v 68. minutě. U PX-54TA se však o podobné informaci dá s úspěchem pochybovat a to v obou případech (54× i 40×).
U obou mechanik nejsou dodrženy slibované průměrné přístupové doby. Měření Burst rate je u obou mechanik nějaké zvláštní, protože s takovouto přenosovou rychlostí rozhraní bychom se nedostali ani na rychlost 16×, která vyžaduje datový tok 2400 kB/s :-).
Audio CD-R 80 minut
PX-54TA
PX-40TS
Každá mechanika na to jde jinak. Zatímco PX-54TA používá rychlost 14× - 32× CAV, PX-40TS používá 17× - 24× P-CAV. Na delších médiích je tedy rychlejší PX-54TA, na kratších PX-40TS.
Průběh u obou mecahnik je relativně hladký, jen u PX-40TS je vidět poněkud opatrný nástup. Dělá to kupodivu se všemi audio CD. Proč? Nevím, asi stáří...
Tradičně obě mechaniky přesahují slibované přístupové doby a opět je divně naměřen Burst rate. Pokud zamhouříme oko, dá se zde souhlasit s tím, že PX-54TA dosáhla rychlosti 32× někde okolo 68. minuty, jak tvrdí Plextools.
PX-40TS má zde již problémy s Full seekem - často při něm tluče hlavou do hranic svých možností. Proto je zde poněkud větší hodnota a proto také vylétlo zatížení CPU tak vysoko - náročnost full seku zpomalila čtení PX-40TS někam na rychlost 4×. Jinak to zatížení CPU se v reálu takhle vysoko samozřejmě nepohybuje, neboť Nero CD-DVD Speed měří zatížení CPU poněkud svérázným a ne příliš inteligentním způsobem.
Audio CD-RW 80 minut
PX-54TA
PX-40TS
Audio CD-RW čtou obě mechaniky pomaleji, PX-54TA s ním má drobnější potíže, ale kvalita je stále výborná, PX-40TS čte všechna CD-RW pouze rychlostí 8× CLV, což je dost málo.
Datové CD-RW 80 minut
PX-54TA
Data čte PX-54TA o poznání pohodověji, křivka je v podstatě perfektní (a to je použitý stejný kus média CD-RW jako v předchozím případě u audio CD).
PX-40TS čte data i audio na CD-RW stejně - zas jen rychlostí 8× CLV, takže graf by byl až na absenci DAE Quality testu prakticky stejný - nemá tedy smysl jej opakovat.
Diskuse ke článku Plextor PX-54TA vs. Plextor PX-40TS