Nástup 5nm procesu bude rychlejší než u 7nm, TSMC zvýšila investice o 40 %
Na druhou stranu nebude na škodu zachovat si určitý nadhled, protože TSMC pesimistické zprávy nevydává. Masová (velkokapacitní sériová) výroba se připravuje na spuštění již ve druhém kvartálu roku 2020 (tzn. za půl roku) a zkušební výroba již běží (to budou přinejmenším ony vzorky pro Apple). Společnost očekává, že nájezd masové výroby bude rychlejší a hladší než u 7nm procesu v roce 2018. Přiznejme však, že totéž tvrdila o 7nm procesu oproti 16nm procesu.
Zůstává nicméně faktem, že nájezd 7nm výroby, ač nakonec zhruba o rok zpožděný, byl přecijen rychlejší než nájezd 16nm procesu, který se zdržel ještě výrazněji (tak, že byl hotový zároveň se 14nm procesem GlobalFoundries). Že tvrzení TSMC není jen tak do větru, společnost podkládá zvýšením investic do 5nm výroby z původně zamýšlených 10-11 miliard (USD) na 14-15 miliard.
Na konferenčním hovoru padla zmínka, že proces bude primárně určen pro dva segmenty: mobilní (chápejme jako ARM SoC / telefony) a výkonná výpočetní řešení (což v tomto kontextu není nic jiného než x86 procesory). Předpokládá se, že právě na 5nm procesu TSMC vznikne generace procesorů AMD postavená na architektuře Zen 4. Silnou stránkou 5nm procesu TSMC je zvýšení denzity o 80 %, čímž se velmi blíží skutečně generačnímu kroku, slabší stránkou je pak maximální zvýšení taktů (při stejné spotřebě) o 15 %, nebo snížení spotřeby o 30 % při zachování stejné taktovací frekvence. To je již bližší půlgeneračním procesům. Taková konstelace parametrů by však měla vyhovovat architektuře zaměřené na IPC (pro více tranzistorů habaděj místa) spíše než architektuře zaměřené na zvýšení taktů. Přesto se domnívám, že by s takovým procesem mohl Zen 4 překonat laťku 5 GHz (Zen 3 se jí spíše jen přiblíží).