Nástupce Radeonu RX 570 má vyjít v říjnu, nástupce RX 580 v listopadu
Podle zdrojů webu PCOnline se výrobci grafických karet chystají k uvedení nástupce Radeonu RX 570 s 12nm jádrem Polaris 30 vybaveným 2048 aktivními stream-procesory na 12-15. října. S ohledem na to, že by šlo o vydání za méně než týden a dosud neunikly specifikace (taktovací frekvence), snímky karet, fotografie jádra - zkrátka nic - tato zpráva působí až příliš optimisticky. Bylo by reálnější očekávat, že buďto reálná dostupnost bude pozdější nebo k vydání dojde alespoň o týden později. To je nicméně jen náš názor - zdroj hovoří o polovině října.
Nástupce Radeonu RX 580 s verzí jádra disponující plnými 2304 stream-procesory by měl následovat v listopadu. To již není důvod zpochybňovat.
Očekává se, že tyto Radeony, u kterých doposud neunikla ani finální jména (může jít o RX 575 / 585 stejně jako o RX 670/680), se budou lišit především vyšší taktovací frekvencí a díky 12nm procesu také lepším poměrem spotřeba / výkon (alespoň pokud by bylo srovnáváno při stejných taktech s minulou generací).
První zprávy hovořily o 15% zvýšení výkonu, ale to se s ohledem na možnosti 12nm procesu zdá být přespříliš. Bylo by možné připustit, že při 15% zvýšení taktu jádra a zachování 8GHz pamětí dojde k posunu herního výkonu o zhruba 10 %, ale i tak bych za pravděpodobnější považoval spíše nižší posun. Radeon RX 580 zvyšoval výkon oproti Radeonu RX 480 o 6 %; Radeon RX 570 oproti Radeonu RX 470 o 7 %. Posun v rozmezí 5-10 % je tedy pravděpodobnější. Přinejmenším pokud nedojde ke zrychlení i po stránce osazených pamětí.
Kapacita má být nastavena v základu na 8 GB pro oba modely. Uvidíme, jestli výrobci dostanou volnost a možnost snížení na 4 GB. Polaris 30 bude pravděpodobně jediným novým GPU, které AMD v letošním roce vydá pro desktopová PC. O jádrech Vega 11 a Vega 12 poslední dobou nebylo slyšet, 7nm Vega 20 je určena primárně profesionálnímu segmentu a i když AMD připustila, že zváží možnost vydání i pro desktop, je tento scénář spíše nepravděpodobný a pokud by na něj došlo, pak nejdříve v příštím roce (7nm proces je zkrátka pro větší čipy typické pro desktopový segment zatím moc drahý a uživí se spíš v profesionální nebo mobilní sféře, kde jsou typické vyšší marže).
Architektura Navi je zcela jistě věcí příštího roku. Objevují se zvěsti, že by k jejímu vydání mohlo dojít již na jaře, ale ty doposud nebyly ničím podložení ani nikým ověřené. Předchozí zprávy hovořily o pozdních úpravách v návrhu této architektury, které první produkty na ní postavené a určené pro mainstream posunou do podzimu 2019. Není divu. Pokud se podíváme do financování vývoje v letech 2014-2015, kdy byl vývoj architektury odstartován, zjistíme, že šlo o absolutní dno, kdy společnost maximálně šetřila a seškrtila veškeré výdaje na minimum potřebné k zachování chodu společnosti. Důsledky tohoto hospodaření jsou s ohledem na obvyklou dobu vývoje architektury kolem 4 let patrné právě nyní a stojí za současnou produktovou pouští grafické divize společnosti.