Návod: Upgradujeme disk v Apple Macbooku Pro z roku 2011
Kapitoly článků
Klonování disku – Carbon Copy Cloner
Jako klonovací nástroj jsem zvolil Carbon Copy Cloner(dále jen CCC, neplést s Catalyst Control Center), nenajdete ho v Apple App Store, balíček je tedy zapotřebí stáhnout ze stránek výrobce a nainstalovat. Velmi pěkné je, že je možné klonovat disk I v trial verzi a je tak možno opravdu ozkoušet, zda software funguje.
Před samotným klonováním je zapotřebí SSD v krabičce naformátovat, lze na to použít zabudovaný Správce disků v MAC OS X, volby můžeme nechat defaultní. Bez naformátování nebude SSD v CCC vidět, tento krok tedy není možné vynechat.
Po spuštění CCC nás přivítá úvodní obrazovka, kde můžeme naplánovat zálohovací úlohu. V programu můžeme přetáhnout zdrojový a cílový disk na položky Source a Destination. V našem případě klonujeme 320GB HDD na 250GB SSD. Aby toto bylo možné, musí být na zdrojovém disku dostatek volného místa, což v našem případě je. Při klonování z menšího HDD na větší SSD volné místo řešit nemusíte.
Jakmile si připravíme zdrojový a cílový disk, stačí kliknout na tlačítko Clone a poté stačí nějakou dobu počkat, záleží zde samozřejmě na rychlosti čtení interního disku a na rozhraní, přes které je připojen nový disk. Protože tento Macbook Pro nemá USB3.0 a interní disk není zrovna rychlík, stačilo počkat přibližně dvě a půl hodiny, než naklonování proběhlo.
Po skončení klonování se nás CCC zeptá, zda chceme vytvořit Apple Recovery oddíl a take zda chceme naklonovat Recovery HD. Protože chceme z SSD bootovat a používat ho jako systémový disk, tyto volby samozřejmě zvolíme.
Nyní je čas na demontáž Macbooku a výměnu disku. Při této příležitosti můžeme vyčistit a přepastovat chlazení, předpokládám, že nějaký prach zde od roku 2011 najdeme.