Návod: Upgradujeme disk v Apple Macbooku Pro z roku 2011
Kapitoly článků
Představení Macbooku Pro 13 Early 2011
Tento Macbook Pro patří mezi poněkud starší kousky, z doby, kdy tolik netáhla myšlenka, že jeden USB port stačí každému a vše musí být připájeno na desce. V tomto modelu jde tedy překvapivě mnoho věcí vyměnit, můžeme zde vyměnit RAM, baterii, pevný disk, základní desku, DVD mechaniku a tak podobně. Procesor je bohužel připájený na desce.
Tento konkrétní kus má následující konfiguraci, kterou můžete vidět na obrázku. Co je poněkud zarážející je fakt, že Apple obfuskuje použitý procesor, z názvu Core i5 2,3GHz není prakticky možné poznat o jaký procesor se jedná, působí to téměř dojmem “modrá Škoda Octavia”. Pokud zkusíte příkaz cat /proc/cpuinfo budete zklamáni, tento příkaz totiž v MAC OS X nefunguje.
Stačí ale použít poněkud jiný příkaz a to sice následující:
sysctl -n machdep.cpu.brand_string
A dozvíte se detaily ohledně procesoru. V tomto případě se dozvíme, že je v Macbooku Intel(R) Core(TM) i5-2415M CPU @ 2.30GHz. Další možností je například celý notebook rozmontovat a podívat se jaké CPU se v notebooku nachází.
Procesor v tomto Macbooku je poměrně obyčejný Intel Core i5-2415M z generace Sandy Bridge, základní frekvence je 2,3GHz a maximální Turbo boost dosahuje hodnoty 2,9GHz, má take 3MB L3 cache a integrované iGPU Intel HD 3000. Dále zde máme dva 4GB DDR3-1333 moduly, přídavná grafická karta se nekoná, paměť je možno rozšířit až na 16GB.
Jako disk zde slouží obyčejný plotnový disk od Toshiby a to sice Toshiba MK3265GSXF, kapacita disku je 320GB a má pouhých 5400 otáček a 8MB cache. Rozhodně se nejedná o komponentu, kterou bych čekal v notebooku s přídomkem “Pro”. Jako další nePro komponenta zde působí displej, jedná se o lesklý 13” panel s rozlišením 1280x800, alespoň 1440x900 by slušelo vice.
Macbook Pro má ale i další profesionální výbavu, například FireWire 800 či Thunderbolt umístěný v miniDP konektoru. Také zde najdeme gigabitový ethernet port, čtečku SD karet, combo jack, dva USB 2.0 porty a napájecí magsafe konektor, kterého se Apple u nových Macbooků zbavil.
Jak již tušíte z názvu článku, tento Macbook je velmi bržděn plotnovým diskem od Toshiby. Od stisknutí tlačítka napájení stačí počkat pouhých 5 minut, než se dostaneme na plochu macOS High Sierra 10.13.5 a můžeme se poté pokusit spustit nějakou aplikaci, kde opět čekáme a čekáme. Rychlost Macbooku byla tak příšerná, že jsem si připadal jako když používám netbook s Intel Atomem a 1GB RAM, který nadšený příbuzný dostal k sekačce na trávu v libovolném obchodu se zahradními potřebami.
Co s tím? Řešení je jednoduché, upgradujeme na nějaké SSD. Protože tento Macbook disponuje jedním SATA 6Gbit/s rozhraním, pořídil jsem tedy Samsung SSD 850 EVO 250GB. Další krok je pak disk naklonovat a to je přeci jednoduchá operace ne? Prostě nabootuju Clonezillu z USB flashky a pak….
Jenže toto je Apple, zde tedy Clonezillu ani Samsung Magician nepoužiju. Naštěstí i pro MAC OS X existují nástroje na klonování a kupodivu fungují, na jeden takový se podíváme.
Aby bylo možné disk rozumně klonovat, hodí se k tomu mít nějakou krabičku, použil jsem tedy svůj oblíbený externí box i-tec mysafe Easy 2,5” s USB3.0 a SATA rozhraním, který nevyžaduje žádné nářadí, nemá microUSB3.0 konektor, který by se mohl vylomit a stojí pouhých 220 Kč s DPH.