Výroba notebooků s čipy Qualcomm Snapdragon S4 již běží
I když zatím nebyl ohlášený žádný konkrétní produkt, je na čase se podívat, co vlastně můžeme od těchto zařízení čekat. V případě běžných konceptů a zaběhlých firem snadno najdeme řadu prognóz a odhadů, jak úspěšný bude ten který nový produkt a zda splní očekávání uživatelů, ale ARM platforma v klasických počítačích (ať již stolních nebo noteboocích) je jednou velkou neznámou, šlápnutím do prázdna, a tak žádné komplexnější prognózy nejsou - není z čeho vyjít.
V obecné rovině má ARM platforma jedno velké plus a jedno velké mínus. Oproti x86 procesorům, které jsou pro ultra-nízkou spotřebu optimalizované jen krátce (mluvíme o Atomu a Brazosu) byla architektura ARM od počátku koncipovaná jako energeticky nenáročné řešení. Po stránce výdrže baterie může mít Qualcomm značný náskok a nepřekvapila by nás snad ani čtyřiadvacetihodinová výdrž baterie.
Je ale třeba říct, že i když procesory ARM mají náskok v podobě nízké spotřeby, x86 platforma v současnosti nabízí vyšší výkon. To znamená, že pro výrobce ARM čipů bude prvořadé navyšování výkonu, zatímco pro Intel a AMD optimalizace spotřeby. Podle aktuálních odhadů je otázkou jen pár let, než se obě architektury sejdou co do spotřeby i výkonu.
Zatím ale spotřeba a výdrž baterie budou na straně ARM. x86 architektura však disponuje výhodou, která není o nic menší: Široká softwarová základna. První mobilní počítače postavené na Snapdragonu ponesou předinstalované Windows RT, operační systém Microsoftu ohlášený v polovině letošního dubna. Tuto kombinaci ale považujeme za příliš restriktivní na to, aby umožnila rychlé a masové rozšíření - přinejmenším se tak nestane s první vlnou produktů. Nemluvíme totiž o sestavách za high-endové ceny pro úzkou skupinu nadšenců - naopak, cílem je oslovit řadového BFU mimo jiné nízkými pořizovacími náklady. A od toho se odvíjí zbytek.
Windows RT půjde koupit pouze jako součást sestavy (systém si samostatně nekoupíte, Microsoft si navíc pod záminkou bezpečnosti klade jako podmínku, aby na tom konkrétním kusu hardwaru nešel spustit jiný systém). To znamená, že výrobce bude nucený nabízet sestavy výhradně s operačním systémem. Pokud by byly k dispozici modely bez OS, hrozila by řada reklamací a negativních reakcí ze strany neznalých zákazníků, kterým by tam nešly nainstalovat ty Windowsy, co mají doma v šuplíku a co na starším keplu šlapaly.
Druhý problém jsou aplikace: Zákazník zůstane odkázaný na software dostupný v online Windows Store. Tam samozřejmě najde kompatibilní varianty nejběžnějších programů, ale opět tu bude skupina lidí zvyklá na určité softwarové prostředí, které na ARM sestavě nevytvoří (přinejmenším ne zpočátku, kdy bude programová nabídka na Windows Store omezená).
I když půjde po stránce provedení o notebook, bude vyžadován uživatelský přístup známý majitelům tabletů nebo smartphonů. Do jaké míry to bude schůdné pro konzervativní uživatele, se zatím nedá odhadovat - o to víc jsme zvědaví, jak se situace nakonec vyvine.