Nový BIOS pro Ryzeny 3000 může zvýšit boost o 25-50 MHz
AMD k této příležitosti zveřejnila docela rozsáhlé prohlášení, které nemá smysl citovat slovo od slova - zaměříme se na podstatné informace. Začít můžeme u toho, že společnost dementovala tvrzení, které rozšířil overclocker Shamino a to, že předchozí verze BIOSu upravovala boost pro prodloužení životnosti procesorů. Podle AMD žádný zásah, který by měl vliv na životnost jádra, nebyl proveden a zároveň uvedla, že ani stávající zásah, který na některých systémech může zvýšit boost o v průměru 25-50 MHz, nebude mít na životnost procesoru jakkoli významný vliv.
Dále uvedla, že se jí podařilo zjistit problém, který na některých systémech působil, že procesor nebyl za žádných okolností schopen dosáhnout boostové frekvence. Jedním dechem ale dodala, že na boost má vliv celá řada faktorů a to např. aktuální teploty procesoru, aktuální spotřeba naměřená základní deskou na regulátorech napětí, spotřeba na úrovni socketu, vytížení jader a typ zátěže, přičemž vše je vyhodnocováno a zohledněno po milisekundách.
Přeloženo do prostého jazyka: Pokud na konkrétním systému není dosahováno plného boostu, nemusí to být procesorem nebo BIOSem, ale nedostatečným chlazením procesoru nebo nedostatečně dimenzovanými napájecími obvody desky, které se příliš zahřívají.
Vlevo chování s původním BIOSem, vpravo s novým
První test s novým BIOSem provedla redakce webu Tom'sHardware s deskou MSI X570 Godlike. Nejdříve vyzkoušela procesor Ryzen 7 3700X. S původním BIOSem dosahoval boostu 4,375 GHz, s novým 4,400 GHz. Výkon se v trojici testů zvýšil v rozmezí 0,4-0,8 %, tedy kosmeticky. Následně byl otestován Ryzen 9 3900X. Původní BIOS nabízel boost 4,575 GHz, nový 4,625 GHz, což je o 25 MHz nad specifikacemi. Výkon v trojici testovaných aplikací stoupl v rozmezí 0,0-2,3 %.
Nedávná kritika Intelu poukazující na to, že procesory AMD nemusejí dosahovat plného boostu, se tak stává nejen bezpředmětnou, ale ve výsledku z ní procesory AMD vycházejí s dalším zhruba procentem výkonu navíc oproti původním recenzím. Vzhledem k tomu, že herních testů, ve kterých Intel vítězil právě o to symbolické procento, nebylo úplně málo, si touto kritikou (která jistě přispěla k rychlosti odstranění problému v BIOSu) ve výsledku nijak nepomohl, spíš naopak.