Apple připravuje nový MacBook Pro, ponese Polaris
Nový MacBook Pro není ani tak výsledkem pravidelné evoluční obměny v rámci své řady, jako spíš důsledkem velmi pragmatického rozhodnutí, které po vývoji prodejů ultramobilních produktů společnosti Apple muselo přijít. Steve Jobs byl mnohými idealizován a stavěn do role prakticky neomylného vizionáře. Pravdou je, že pod jeho vedením, než se ze zdravotních důvodů musel stáhnout do ústraní, se Applu nebývale dařilo.
Z dlouhodobého hlediska se ale jeho prognózy ne zcela naplňují a byť je možné polemizovat o tom, do jaké míry byly jeho vize jen marketingovou podporou aktuálním produktům a do jaké míry jim sám věřil, můžeme už s jistotou říct, že se vývoj i poptávka zákazníků ubírá jiným směrem, respektive vrací do původních kolejí. Jobs při uvedení tabletu iPad hovořil o „post-PC“ produktu a „post-PC“ éře, nicméně v poslední dva roky zájem o tablety klesá (Apple nevyjímaje) a v letošním roce Apple couvl i v prodejích a tržním podílu ve světě chytrých telefonů.
Malým zázrakem je, že prodeje řady Mac byly v letošním roce historicky nejvyšší a byť nejde o dlouhodobý kontinuální růst bez výkyvu (propad přišel roku 2013), jsou zkrátka na mírně vyšší úrovni než v roce 2012. Pozoruhodným držákem je pak řada MacBook Pro, která bez výraznější obnovy držela prodeje na slušné úrovni, a tak Apple usoudil, že právě do obnovy tohoto produktu se nyní vyplatí zainvestovat.
Vizuálně nejpodstatnější změnou bude náhrada panelu s funkčními klávesami dotykovým OLED displejem, jehož nabídka bude automaticky reagovat na právě zobrazovaný obsah. Pokud si uživatel např. bude přehrávat hudbu z iTunes, nabídne mu rozhraní prvky k ovládání multimédií. Sekundární výhodou pak je softwarová aktualizovatelnost rozhraní, takže pro doplnění nového prvku nebude třeba čekat na novou generaci notebooku.
Celkové pojetí MacBook Pro půjde s trendem lehčí a tenčí konstrukce, což samozřejmě z hlediska výrobce limituje spektrum hardwaru, které lze do prostorově omezeného šasí osadit (a úspěšně uchladit). Základní modely budou jako tradičně vybavené procesorem s integrovanou grafikou od Intelu, vybavenější verze pak nabídnou samostatné GPU od AMD z řady Polaris. Za velmi pravděpodobné považujeme, že půjde o GPU Polaris 11, jehož částečně deaktivovaná varianta pohání novou desktopovou grafickou kartu Radeon RX 460. Lze předpokládat, že varianta určená pro MacBook Pro bude disponovat nižšími takty - možná v kombinaci s plnými 16 výpočetními bloky (pro architektury AMD platí, že vyšší energetické efektivity dosahuje kombinací více výpočetních bloků při nižší taktovací frekvenci - viz Radeon Nano vs. Radeon Fury). Množství výpočetních bloků již závisí na tom, s jakým TDP si koncept Applu dokáže poradit.