Nvidia uvedla GeForce GTX Titan
Soudíme tak podle toho, že právě kolem 3. hodiny odpolední nám dorazila tisková zpráva a pár obrázků. Víc nedorazilo, ani prezentace, natož samotná karta, jejíž kulervoucí výkon bychom si rádi osahali na vlastní k… kůži. Soudě dle informací vydaných na konkurenčních serverech si recenzi této karty budete moci nějakou dobu číst pouze na zahraničních serverech. Sami máme přímo od zdroje v Nvidii potvrzeno, že „Česko je na takový produkt příliš malé“. My jsme ještě navíc na černé listině, ale to je v tomto kontextu zcela irelevantní (upřesnění: my jako Deep in IT, ne Česko ;).
Tradiční technologický článek je u nás, jak se říká, „v procesu“. Long story short… Nvidia vydala desktopovou GeForcku s GPU GK110 s úctyhodnými více než 7 miliardami tranzistorů, která byla doposud k mání pro HPC segment coby Tesla K20.
Čip, na němž je tento produkt založen, je tak primárně výpočetní jednočipové hovado schopné dát 4,5 TFLOPS v single precision a 1,3 TFLOPS v double precision. Kolem něho jako 12 měsíčků sedí 12 ¼gigabajtových paměťových čipů, každý čip má na druhé straně tišťáku své jednovaječné dvojče, zkrátka karta je nabušena 6 GiB 6Gbitových GDDR5 čipů na 384bitové sběrnici. Ostatně parametry již znáte, italská odnož Nvidie je vypustila v předstihu.
- Známe parametry GeForce Titan, přímo od Nvidie! (19. 2. 2013)
Karta bude stát hodně. Jelikož by mělo jít o nejrychlejší jednočipovou grafiku, není důvod držet cenu při zemi, přesto ale zatím na výkon platí NDA (k vidění jsou v recenzích zatím informace o hlučnosti a spotřebě, které vypadají docela dobře). Oficiální startovní cena je 999 USD (lehce to připomíná strategii Intelu, kdy jeho procesory z řady Extreme Edition nesly a stále ještě nesou tutéž cenovku – ostatně za co jiného GeForce GTX Titan považovat než právě za takovou „GeForce Extreme Edition“? ;-).
GeForce GTX Titan je tak především marketingovým produktem, kdy Nvidia říká „podívejte se, co umíme a co konkurence nedokáže“, aniž by třeba jen pomyslela na to, že si kartou někdo koupí. Jistě, pár nadšenců se najde, ale karty z nižší cenové kategorie pro běžný spotřebitelský segment udělají jistě „větší vejvar“.
To je pro zatím vše, další informace budou později po zpracování :).