Nvidia Grace je 2× rychlejší než Intel Xeon Ice Lake
Nvidia Grace je v podstatě Arm v9 Neoverse (N2 Perseus) se 144 jádry, která jsou ovšem rozdělená do dvou procesorů (pouzder) propojených rozhraním NVLink-C2C s propustností 900 GB/s. Modul Grace využívá 1 TB LPDDR5X (ECC) o propustnosti 1 TB/s (dvojnásobek oproti dvanáctikanálovému DDR5-5200 řešení, ovšem toto srovnání oproti sobě staví dva čipy Grace a jeden x86 procesor - při stejném počtu srovnávaných čipů je i propustnost stejná).
Nvidia dvojici pouzder Grace označuje jako Grace Superchip, ale krom této duální konfigurace jsou v plánu i jednočipová řešení.
Na březnové GTC Nvidia konstatovala, že Grace bude v době vydání (2023) dosahovat 2× vyšší energetické efektivity než ostatní procesory. Poté bylo zveřejněno srovnání s procesorem AMD Epyc, oproti němuž měl být Grace Superchip 1,5× výkonnější.
Nyní se z materiálů Nvidie dozvídáme, že Grace Superchip má být 2× výkonnější než dvojice procesorů Intel Xeon a 2,3× energeticky efektivnější.
Podrobnější zkoumání obou srovnání bohužel odhaluje nějaké ty vady na kráse. Srovnání s Epycem z doby GTC totiž pocházelo z generace Epyc Rome, tzn. Zen 2, kterému budou brzy tři roky. Nejen, že na trhu pomalu končí 64jádrová generace Zen 3, tedy Epyc Milan, ale Grace jakožto 5nm produkt roku 2023 možná nebude stát ani pro 96jádrovému Zen 4 / Epyc Genoa chystaném na konec letoška, ale proti 128jádrovému Zen 4c / Epyc Bergamo, který (stejně jako Grace) cílí na první pololetí 2023. Oproti Zen 2 tedy půjde o produkt s (1,19*1,25*2=) s 3× vyšším výkonem, tedy na úrovni dvojnásobku výkonu Grace. Redakce webu Tom'sHardware ještě upozorňuje, že vybraný test (Weather Research and Forecasting) je silně omezený datovou propustností, což je důvodem, proč Nvidia srovnávala se starším Epycem Rome, který podporuje teoreticky maximálně DDR4-3200 (v praxi často méně, na starších deskách je omezení na DDR4-2666 a při osazení dvou modulů na kanál i u novějších desek také až na DDR4-2666, u kombinace obojího až na DDR4-2133). Redakce Tom'sHardware se proto domnívá, že již při srovnání Grace s vhodnou konfigurací Zen 3 / Epyc Milan by se náskok Grace ve výkonu i poměru spotřeba / výkon vytrácel.
Současné srovnání s Xeonem Ice Lake je podobného ražení. Nvidia samozřejmě může stavět na tom, že nic novějšího než Ice Lake od Intelu dostupného není. Z principu je to pravda, Sapphire Rapids má zpoždění. Takové stanovisko lze však samozřejmě shodit, neboť ani v případě srovnání s AMD, kde je novější hardware k dispozici (Zen 3 / Milan), jej Nvidia při srovnání nevyužila. V případě Ice Lake je nicméně první zádrhel v tom, že Nvidia nesrovnávala ani s nejvyšší konfigurací, ale dvojici Grace (Grace Superchip) postavila proti dvojici 36jádrové konfigurace Ice Lake (Xeon 8360Y). Tedy 144 jader ARM na 5nm procesu oproti 72 jádrům x86 na 10nm procesu. I Sapphire Rapids, který se objeví v září, dosáhne dvojnásobku jader, navíc doplněných o 19% zvýšení IPC oproti Ice Lake (ve specializovaných úlohách i více). Nemluvě o variantě s HBM pamětmi, které posunou výkon v aplikacích omezených datovou propustností na podstatně vyšší úroveň - což je právě situace Nvidií testovaného WRF (Weather Research and Forecasting).
Oficiální zveřejněná čísla, ač tedy vysoká, srovnávají produkt roku 2023 s Epycem z roku 2019 a Xeonem z počátku roku 2021, navíc v mírně ořízlé konfiguraci. Srovnání s aktuálním hardwarem chybí, přičemž produkty druhého pololetí 2022 a především prvního pololetí 2023, proti nimž se Grace na trhu postaví, budou dosahovat poněkud odlišného výkonu.