nVidia uvádí GeForce 7900 GT a GTX
Kapitoly článků
O nových GeForce 7900 jsme toho v posledních týdnech napsali opravdu dost. Podívali jsme se na předběžné nepotvrzené informace o výkonu karet, pohovořili jsme lehce i o ceně a spekulovali jsme i o počtu pipeline jednotlivých modelů a to hned několikrát. Všem těmto polooficiálním a pavlačovým informacím dnes dáme punc informací přímo od výrobce, podíváme se i na jeho měření výkonu karet. Ale začněme popořádku.
GeForce 7900 GTX
Z technologií společných pro obě nové karty toho nemusíme moc nového představovat, vše padlo při uvedení GeForce 7800 GTX loni v létě, od té doby se víceméně zlepšily jen použité technologie jako třeba 90nm výrobní proces místo 110nm apod. Zmiňme tedy to hlavní:
- plná podpora DirectX 9.0, OpenGL 2.0 a Shader model 3.0
- připravenost pro Windows Vista a jeho Longhorn Display Driver Model (LDDM)
- podpora SLI včetně Quad SLI
- CineFX 4.0 Engine, 128bitová přesnost, Transparency Antialiasing, Intellisample 4.0, High Dynamic-Range (HDR) Rendering, UltraShadow II - vše toto již padlo při představení GeForce 7800 GTX, nemá smysl zde tedy znovu nosit dříví do lesa.
- PureVideo - o něm jsme si v poslední době povídali také často. Ve formě placeného programu se tak majitelům GeForce 6/7 karet dostává možnosti hardwarové akcelerace všech možných kodeků počínaje MPEG1/1, přes MPEG4/WMV až po H.264. Kvalitu akcelerace videa nejen u GeForce 7 řady jsme si nedávno probrali podrobněji. K výkonu snad jen dodejme, že karty GeForce 7900 nebudou mít z tohoto hlediska žádné potíže při přehrávání H.264 videa ani v 1920×1080. Asi nikoho pak nepřekvapí, že nVidia uvádí schopnost přizpůsobit karty pro další budoucí kodeky. Výpočty dekódování videa se přece jenom provádí pomocí shaderů, takže tohle není problém ani pro konkurenci.
Parametry obou karet si shrňme do tabulky a připojme si k tomu pro srovnání i předchozí generaci:
|
Tak a teď k tomu hlavnímu. Spekulace o 32 pipeline u GeForce 7900 GTX tak definitivně končí v zapomnění. Obě nové karty nesou stejných 24 pixel shaderů jako jejich předchůdkyně, na počtu vertex shaderů se také nic nemění stejně tak jako počet Raster Operation (ROP) jednotek. Dokonce oproti GeForce 7800 GTX 512 sáhla pro 7900 GTX nVidia po trošičku pomalejších pamětech. Možná má ještě v paměti, jak nedostatkovým zbožím byly „elitní“ paměťové čipy Samsungovy.
Karta pak nese jen a pouze 512 MB paměti a dle nVidie nemáme čekat, že by se objevila 256MB verze. Přeci jen u vlajkové lodi by to na současných a hlavně budoucích hrách zbytečně degradovalo výkon hlavně v extrémních rozlišeních.
Zajímavost daleko příjemnější, než konzervativní počet shaderů, je rozhodně počet tranzistorů v GPU. Ten se nVidii podařilo srazit o celých 8 %, což se bezesporu spolu s 90nm výrobním procesem příznivě podepsalo na schopnosti GeForce 7900 GTX běžet na tak vysokých frekvencích. nVidia také konečně nemlží ohledně rozdílných frekvencí pro různé části GPU, sami můžete vidět, že vertex jednotky šlapou o něco rychleji než zbytek GPU.
Na fotografiích vidíte, že od dob osvědčeného konceptu chlazení na GeForce 7800 GTX 512 resp. Quatro karet se toho moc nezměnilo. Nejrychlejší karta si zkrátka žádá nejlepší chlazení, nicméně v SLI už si pro sebe dvě tyto karty zaberou snad až příliš místa.
Co se týče výstupů, pak obě karty nesou klasicky dva DVI výstupy (samozřejmostí je Dual-link DVI, na kterém rozjedete klidně 2560×1600) a TV výstup zvládající i HDTV a to i v podobě 9pinového komponentního YPrPb výstupu (přes redukci, karta sama nese 7pinový S-Video výstup).
GeForce 7900 GT
O GeForce 7900 GT se dá říci, že se svými parametry přibližně podobá klasické GeForce 7800 GTX. Samozřejmě s tím rozdílem, že šlape o něco rychleji při menší velikosti GPU. Papírově se také oproti rychlejší sestřičce 7900 GTX liší víceméně jen frekvencemi GPU a pamětí. Pokud pomineme to, že pomalejší paměti jsou zkrátka levnější, pak znatelně níže taktované GPU může naznačovat to, že se jedná o kousky křemíku, které se v nVidii nepodařilo přinutit ke stabilnímu běhu na frekvencích GeForce 7900 GTX se standardním chlazením. Je tedy otázkou, co z těchto pomalejších karet půjde dostat za výkon, zejména třeba ve spojení s vodním chlazením nebo některými kvalitnějšími chladiči typu Arctic Cooling Accelero. Notoričtí hadwareáři jen mohou tiše zaplakat nad nemožností odemykat si doma pokoutně nějaké ty povypínané pipeline (oblíbený to sport třeba u majitelů vybraných modelů Radeonu X800).
Co oproti GeForce 7800 GTX jistě potěší, je znatelně menší chlazení, které tak naznačuje, že se žhavostí takto taktovaného GPU to nebude nijak fatální, navíc v tomto provedení pak jistě nebude problém pro hardwarové nadšence dostat do jedné desky čtyři karty a rozjet Quad SLI. Místa to pak zabere stejně jako dvě 7900 GTX, ale celkový výkon bude jistě vyšší. No nic, zpět na zem, to není řešení pro „běžné smrtelníky“ :-).
GeForce 7900 GT přichází ve 256MB provedení, avšak sama nVidia nevylučuje, že někteří výrobci přijdou s 512MB variantou.