Nvidia uvádí ION nové generace
Jak už jistě dávno víte, narozdíl od předchozí generace platformy ION není nová generace čipsetem, ale skutečně diskrétní grafikou se vším, co s tím souvisí, tedy především vlastním frame bufferem (pamětí) velikosti až 512 MB (použity budou klasické DDR3, nebo DDR2 paměťové čipy). Dokonce vám můžeme ukázat grafickou kartu ION do PCI Express ×1 slotu (s HDMI a DVI-I výstupem). Jestli ji někde uvidíme v prodeji pod označením ION, toť otázka.
Kdysi jsme vám říkali, že označení ION může být použito s čímkoli, nejen procesory Intel Atom, nyní tomu tak už zase není, zdá se. Sami asi víte, že jste ION s ničím jiným než Atomem nepotkali a pokud ano, pak se tomu neříkalo ION, ale GeForce 9400(M)/9300. Ze strany Nvidie údajně byla dána v tomto označování celkem volnost, ale stejně se toho nevyužívalo. U IONu nové generace to dopadne stejně, nový ION je sice samostatná grafika (GPU GT218 neboli GeForce 210/310), ale nejčastěji ji najdete napevno integrovanou na desce nettopu či netbooku, případně i základní desky určené typicky pro HTPC (a typicky v ITX formátu, jako byly ION ITX desky Zotac, je dost pravděpodobné, že pod touto značkou se setkáme i s „next-gen ION“ deskami).
Nový ION tedy není čipset, narozdíl od dosavadního IONu. Rozlišujeme dvě platformy: ION pro netbooky a ION pro nettopy. Navíc i ION pro netbooky se dělí na dva produkty, ale o tom až později. Důvod dělení na netbooky a nettopy se skrývá v pojmu, který byste již také měli znát: Nvidia Optimus. Tato technologie bude přítomna pouze u netbooků. V nettopech nebude integrovaná grafika v Atomu využita vůbec a grafika ION bude zapnuta pořád, žádné přepínání nebude (není důvod, zde není potřeba dlouhá výdrž baterie, což je to, o čem Optimus ve skutečnosti je).
Asi už jste si na obrázcích všimli, že HDMI vede i v netbooku rovnou do grafiky ION. Nám to nedalo a zeptali jsme se Nvidie, zda to znamená, že bude-li HDMI zapojeno, poběží ION pořád bez přepínání na grafiku integrovanou. Odpověď nás celkem překvapila, protože jsme čekali, že tomu tak nebude. A ono tomu tak je, pokud připojíte k netbooku monitor přes HDMI, grafika ION se zapne a zůstane po celou dobu zapnutá. Pouze při práci na vlastním displeji netbooku bude technologie Optimus přepínat mezi grafikou v Atomu (GMA 3150) a grafikou ION, pokud jí bude potřeba.
Na dalším obrázku, kde už probíráme konkrétní specifikaci GPU ION, se vracíme k tomu rozdělení mezi netbooky. ION bude k mání skutečně ve dvou variantách, jedna z nich bude mít 16 CUDA jader a bude určena pro 12palcové netbooky a nettopy, druhá bude mít jen 8 CUDA jader a tu najdete jen v 10palcových netboocích, kterých zase tolik nebude.
Dejme si pro zajímavost do tabulky srovnání nového a starého IONu (v náhledu jsme se pokusili i trefit relativní velikost obou čipů, nový ION je skutečně mikrouš):
|
Pokud jste už někde zahlédli náhled výkonu nového IONu, který se ukázal být pomalejší než dosavadní ION, pak to byla právě ta 8jádrová varianta (navíc prý s nedoladěnými ovladači). Hovoříme o 10palcovém netbooku Acer Aspire One 532G, kde je právě ION s 8 CUDA jádry. Výkon nového IONu s 16 CUDA jádry by měl být určitě lepší než výkon IONu první generace, což zhruba takto demonstrují materiály od Nvidie:
12palcový ASUS EeePC 1201PN na tom bude tedy o poznání lépe.
Na závěr už si jen ukážeme několik dalších produktů, které z nového IONu vzejdou. (všechny je naleznete níže v galerii). Již jsme hovořili o Shuttle XS35, dalším nettopem „boxovitého“ typu bude Zotac ZBOX (nehledejte v tom žádný pokus napodobit název jedné známé herní konzole ;), objeví se také EeeBox 1501P od ASUSu a neméně zajímavý bude i ASUS EeeTop 2010PNT, jemuž bude konkurovat Lenovo C200.
NVIDIA