Obama vetoval zákaz prodeje iPhonů a iPadů v USA, poškodil Samsung ztrátou 1 miliardy dolarů
Zastávám jednoduché pravidlo: ve slušné, rozvinuté společnosti západního typu se MUSÍ měřit všem stejným metrem. Nic většího nežádám, ale nic menšího nepřijímám. Obama toto nyní tak ukázkově porušil, že jej s definitivní platností nemohu považovat za čestného člověka.
Věc se má takto: po letech, kdy byl Samsung žalován Applem po celé planetě, aby Apple mimo jiné vysoudil 1 miliardu dolarů na základě neplatných patentů (to je asi ta „nejzábavnější“ historka z celé této nechutnosti kolem softwarových patentů - ochraně průmyslového designu všechna čest, o té to dnes ale není), se mu podařilo významné vítězství. Na domovské půdě Applu, ve Spojených státech amerických, zvítězil naopak jihokorejský gigant, a to ve sporu týkajícím se porušování několika patentů na 3G technologie Apple v jeho produktech. Do tohoto stavu došly věci proto, že se Apple a Samsung nedokázaly domluvit na ceně za licencování potřebných 3G patentů a Samsung tak věc postoupit ITC, aby rozhodla. A ITC nemá moc možností, jaké rozhodnutí vynést, kromě právě zákazu dovozu zboží.
Rozhodnutí U.S. International Trade Commission bylo ale i tak samo o sobě už trochu polozubé: týkalo se starších produktů jako iPhone 3GS či iPad 2, tedy takových, které již v té době, natož dnes, v podstatě spadaly do kolonky „výprodej“. Komise ale tedy Applu zakázala dovoz těchto produktů do USA, což je nejtvrdší možné řešení takové situace. Kdyby ITC měla pravomoci udělit menší kompenzaci (nějaké pokuty, definovat cenu za licence atd.), pravděpodobně by tak učinila. Ale to není v její pravomoci.
Každopádně běžela lhůta, během které to mohl Apple rozporovat. Není ale již potřeba, na pomoc „přispěchal“ sám Obama a využil práva, kterého žádný americký prezident neměl tu drzost využít již zhruba čtvrt století: rozhodnutí komise vetoval.
Na to okamžitě zareagovaly burzy. Samsung během jediného okamžiku ztratil na své hodnotě více než 1 miliardu dolarů, nemluvě o tom, že ony inkriminované patenty porušující produkty může Apple do USA nadále vesele dovážet.
Ať mi nikdo netvrdí, že tohle není v principu zneužití hrubé síly. Je jedno, že na to americký prezident má právo a že by to možná z části odůvodnil právě kompenzací tvrdého rozhodnutí ITC, ale mělo by se měřit všem stejným metrem. Pokud už přijmu fakt, že v USA prostě softwarové patenty platí (a že je to pěkná blbost, ví již samotné americké úřady) a Samsung nějaké porušil, měl by být klepnut přes prsty. Ale stejně tak by měl být klepnut přes prsty Apple, pokud učiní totéž. Vetovat rozhodnutí nezávislého úřadu je ohavný čin, v našich podmínkách srovnatelný snad jen s poslední amnestií v podání prezidenta Klause. Je to zrada demokratických principů, neboť do svobodného trhu, který se USA s oblibou ohánějí, zatahuje politickou moc. A jak správně poznamenávají analytici, toto má potenciál poškodit dobré obchodní vztahy mezi dvěma technologickými velmocemi: Jižní Koreou a USA.
Shame on you, Citizen Obama.
foto Wikipedia (upravené)