Odemčení dvoujádrového procesoru na čtyřjádrový, přetaktování
Kapitoly článků
Odemčení jader
Je to sice věc známá, ale přeci jen tak nějak člověka potěší, když si to může vyzkoušet takřka „na vlastní oči“, a to i když to dopadne špatně. Procesory AMD Phenom II X3 a X2 obsahují oficiálně ne příliš nahlas zmiňovanou vlastnost (vlastně oficiálně se o tom taktně mlčí), totiž odemčení zamčených jader. O této vlastnosti se nemlčí jen tak z legrace, zamčená jádra nemusejí být zamčená jen z marketingového důvodu, ale proto, že jádra, která se pod zámek dostala, mohou v případě odemčení činit celý počítač nestabilním. Právě tak tomu bylo v našem případě, počítač po odemčení dvou zamčených jader vykazoval chyby neslučitelné s normálním používáním. Na následujícím videu tedy uvidíte názorně, jak se to dělá s deskou Gigabyte GA-MA790X-UD3P. Kromě volby Advanced Clock Calibration v setupu má ještě EC Firmware Selection, jímž si deska sama „přeflashuje“ svůj EC firmware na ten, který umožňuje odemykání jader volbou Advanced Clock Calibration. Máte-li velké štěstí, získáte tím další dvě jádra k dobru a za cenu lehce převyšující dva tisíce dostanete čtyřjádro na 3,1 GHz.
My jsme to velké štěstí neměli, protože to po odemčení blblo (nepomohlo ani zvýšení napětí na procesoru, ani jiné triky). Anebo jsme měli velkou smůlu?
Těžko říci, každopádně odemčení dvou nevyužívaných jader je vždycky risk. Podle toho, jak se počítač choval, jsme se divili, že vůbec naběhl systém Windows, nikdy nespadl do modra, pouze strašně blbla grafika a zvuk. Takhle třeba vypadal Internet Explorer:
Takto „znásilněný“ procesor jsme tedy pochopitelně do testu nezařadili.
Přetaktování
Ne tak účinné co do zvýšení výkonu paralelních výpočtů, ale přeci jen lepší co do použitelnosti je tento procesor přetaktovat než v něm hledat zbylá dvě jádra. Jelikož jde o Black Edition variantu, přetaktování je snadné pouhým zvýšením násobiče. Protože má procesor sám o sobě dosti vysoké napětí, lze se bez jeho zvýšení dostat v pohodě na 3,4, možná i 3,5 GHz. V našem případě však bylo však napětí poškádleno směrem nahoru a s úsilím nijak zvlášť přehnaným procesor běžel stabilně na 3,8 GHz, což je přetaktování o zhruba 23 %. Zkušení overclockeři by se možná dostali výše, ale my jsme to nehodlali nějak hrotit, prostě v testu uvidíte tento procesor také na 3,8 GHz (chladili jsme průměrným nízkoprofilovým chladičem Cooler Master Vortex 752). Narozdíl od ostatních testů při taktu na 3,8 GHz byly také urychleny paměti na „nominálních“ DDR2-1066 (CL5).