Optika a příslušenství
Kapitoly článků
Spolu s oběma těly uvádí Sony ještě tři nové objektivy s E-bajonetem (NEX) a jednu zajímavost, kterou si necháme na konec.
Carl Zeiss Sonnar T* 24 mm / f1.8
Nejzajímavější objektiv z dílen Sony nese nápis a logo Carl Zeiss a jmenuje se Sonnar T* 24 mm / f1.8. Efektivní ohnisko na APS-C snímači odpovídá 36 milimetrům, takže jde o středně širokoúhlý světelný objektiv. Poněkud matoucí je název Sonnar, který původně patřil základním a teleobjektivům vycházejícím z konstrukce tripletu, kde byly jednotlivé optické členy tvořené tmelenými čočkami (obvykle první člen byl jednoduchý pozitivní meniscus, druhý byl tvořen stmelenými 2-3 čočkami, následoval optický střed se clonou a poslední člen se skládal z 1-3 tmelených čoček, zpravidla podle světelnosti a ohniska).
optické schéma Carl Zeiss Sonnar T* 24 mm / f1.8
Pro širokoúhlé objektivy podobné konstrukce používal Zeiss termín Biogon, pro širokoúhlé objektivy retrofokální konstrukce (zpravidla vhodné pro zrcadlovky) pak termín Distagon. Není proto jasné, proč se Sony rozhodla pro širokoúhlý objektiv použít termín Sonnar, ale už se tak stalo.
Objektiv bude dostupný v prosinci, doporučená cena byla stanovena na $999 (18 000 Kč) a jsme tedy hodně zvědaví, zda bude jeho optický výkon podobně nezvyklý, jako cena nebo rozměry :-)
Sony E 50 mm / f1.8 OSS
Dalším objektivem je klasická padesátka se světelnosti f1.8. Na to, že je určena výhradně pro APS-C snímač a navíc pro aparát bez zrcadla, je rovněž poměrně rozměrná (pamětníci si vybaví krásné a hlavně malé Jupitery-3 50/1.5 a Jupitery-8 50/2, sovětské kopie předválečných Zeissových Sonnarů, které se prodávaly s dálkoměrnými aparáty Zorki a Kiev). Na tělech NEX bude efektivní ohnisko odpovídat portrétním 75 mm. Výhodou objektivu je stabilizace, což právě u světelných padesátek nebývá typické. Při ceně $299 (5400 Kč) má objektiv potenciál stát se oblíbeným sklem pro špatné jasové podmínky. Dostupnost očekávejte v prosinci.
Sony E 55-210 mm f4.5-6.3 OSS
Stabilizovaný zoom o efektivním rozsahu 83-315 milimetrů a hmotnosti 345 g bude dostupný již v říjnu za $349 (6300 Kč).
Sony LA-EA2
Adaptér LA-EA2 funguje podobně jako starý Leitz Visoflex. V tomto případě ale zároveň slouží jako konverze pro dva systémy. Připojí se k tělu NEX (bajonet E), obsahuje polopropustné zrcadlo a systém rychlého fázového ostření a můžete na něj nasadit objektivy Sony Alpha nebo Minolta (bajonet A). Kromě jmenovaného integruje ještě AF motor (pro objektivy, které neobsahují vlastní) a úchyt na stativ. Systém NEX tím získává plnou podporu desítek kvalitních objektivů a to včetně rychlého automatického ostření. Protože je LA-EA2 de facto půlka celé zrcadlovky, odpovídá tomu i cena - $399, tedy asi 7200 Kč. Ta sice není lidová, ale pro fotografa, kterému doma leží kufr kvalitní optiky, kterou by jinak nevyužil, může být zajímavá (v podstatě se LA-EA2 vyplatí již od dvou objektivů, protože vyjde levněji, než nákup nových). A jak to může vypadat v praxi? :-)