Paměti v důsledku zemětřesení zdražují rychleji
Zdražení pamětí (a to jak DRAM, tak NAND flash) bylo známé a očekávané již od loňského roku, takže samo o sobě nemůže překvapit. Růst cen je však o něco rychlejší, než se předpokládalo. Jedním z důvodů je i zemětřesení, kterým si začátkem dubna prošel Tchaj-wan. Zasáhlo totiž i továrny společnosti Micron, zejména ty, které jsou vybavené novějšími výrobními procesy a zaměřené na DRAM. To znamená, že dopad zemětřesení se týká DDR5 o vyšším výkonu a kapacitě, zejména serverových pamětí. Pomalejší modely a DDR4 od Micronu nicméně zdražují taktéž, bez zřejmé příčiny na trhu (po těchto pamětech od Micronu není podle analytické společnosti TrendForce ani nijak vysoká poptávka).
Vysoká poptávka naopak je po NAND flash od Samsungu, neboť je zkupují výrobci systémů pro akceleraci umělé inteligence, kde mechanické pevné disky nestačí. Jde zejména o tzv. enterprise-class produkty, ale zákazníci nakupují, co se dá, takže se nárůst cen týká všech typů SSD. Očekává se, že jen během jara stoupnou ceny enterprise SSD ještě o 20-25 %. Z podobných důvodů zdražuje SSD i Western Digital. Pokud tedy potřebujete v blízké době koupit úložiště, nemá smysl čekat na léto, situace pravděpodobně bude jen horší.
Zdražování pamětí, ač nepříjemné, není důsledkem korporátní hrabivosti, ale prostého faktu, že propadem poptávky po covidové nákupní vlně ležely výrobcům na skladech velké zásoby pamětí, které potřebovali udat. Přes omezení výroby tyto skladové zásoby držely (podle typu produktu) do konce loňského roku až začátku letošního jara a právě do tohoto období vykazovali všichni výrobci (Micron, Hynix, Samsung, Western Digital) a jiní velmi hluboké finanční ztráty. Ty byly zejména u amerických značek o to bolestnější, že se s ekonomickými problémy potýkaly již v době covidu. Teprve nyní se většina výrobců pomalu vrací k zisku.