Panasonic končí s plasmou, definitivně
Uvedení nových modelů HDTV od Panasonicu letos provází zpráva, která není ani tak obchodní jako spíš technologickou a hlavně nostalgickou záležitostí. Znamená konec jedné éry v zobrazovací technologii. Vice prezident společnosti pro divizi displejů, Kiyoshi Okamoto, oficiálně potvrdil, že nová plasmová televize ZT60 používá poslední plasmový panel, který společnost vyvinula a vyrábí. Zdůraznil však, že vývoj a výroba televizí jako takových nekončí, jen plasmu v budoucnu nahradí OLED.
K plasmovým obrazovkám se Panasonic dostal v roce 2009, ale skutečná historie jeho technologií sahá ještě o něco dál. Na počátku stál Pioneer, který se rozhodl obohatit televizní byznys o vlastní plasmové řešení, které pojmenoval Kuro. První model představil na CES v roce 2008 - neutekl však ani další rok, došlo ke změně plánů a výroba byla ukončena. Na jaře 2009 postupně odkoupil továrny i technologie Panasonic a ještě v létě téhož roku uvedl svůj první model, TC-P54V10.
Samotná plasmová technologie byla zpočátku zákazníky vnímána jako mírně kontroverzní záležitost, protože na jedné straně přinášela vysokou úhlopříčku i obraz, který byl kvalitativně na výši a netrpěl dětskými nemocemi tehdejších LCD displejů (pozorovací úhly, barvy) - na straně druhé však stála vysoká spotřeba, ještě vyšší cena a potíž největší - postupná degradace, která vedla k poklesu kontrastu a vypalování.
Prototyp 4k televizoru Panasonic postavený na OLED panelu vyvinutém ve spolupráci se Sony (CES 2013)
Majoritu neduhů se postupem času podařilo (ať již Pioneeru nebo později Panasonicu) vychytat, spotřeba některých modelů se dokonce dočasně dostala na nižší úroveň, než tomu bylo u soudobých LCD, jenže ani jejich vývoj se nezastavil. Současná OLED technologie, materiály i výrobní postupy umožnily spotřebu dostat ještě mnohem níž a naopak kvalitativní stránku obrazu na úroveň plasmy. Samozřejmě záleží, jaké konkrétní parametry a modely budeme srovnávat. Výsledek je takový, že zákazník nemá (krom dobrého pocitu a notné dávky nostalgie a výjimečnosti) důvod volit právě plasmu a Panasonic nemá důvod držet při životě technologii, která, ač je po letech vývoje na výborné úrovni, nedává zákazníkovi pádný důvod, pro nějž by si měl vybrat zrovna plasmu od Panasonicu. Nelze pochybovat o tom, že na finální rozhodnutí krom klesající poptávky měly vliv i nezanedbatelné výrobní náklady.
Stalo se tedy nevyhnutelné. Postupně došlo k útlumu výroby i vývoje (již v roce 2011 bylo propuštěno 1000 zaměstnanců z továrny v Amagasaki). Panel pro televizi ZT60 je tak tím posledním, který Panasonic vyvinul a vyrábí. V nabídce bude do roku 2014. Okamoto potvrdil, že budoucnost vidí v OLED, ale o konkrétních plánech zatím příliš mluvit nechtěl - společnost teprve chystá jejich zveřejnění.
Závěrem přikládáme oficiální ceník - záměrně v původní podobě, jde totiž o poslední ceník nových plasmových televizí od Panasonicu:
UPDATE: Panasonic vzal prostřednictvím amerického vice-prezidenta pro obchod svá slova zpět - více v samostatné zprávě: