PCI-SIG k žalobě na Nvidii za roztavené konektory: Zodpovědnost nesou výrobci
Nvidia se poměrně dlouho nevyjadřovala ke kauze tavících se konektorů. Trvalo prakticky měsíc od prvních případů, kdy se společnost ozvala s tím, že eviduje jen 50 případů roztavených konektorů a že je přesvědčena, že si za problém mohou uživatelé sami, neboť konektor zcela nedomáčkli.
Ještě v listopadu byla Lucasem Genovou v USA podána hromadná žaloba na Nvidii za bezdůvodné obohacení, porušení záruky, podvod a porušení obecného obchodního práva v New Yorku.
Snad ve snaze o vyvinění (alespoň v očích veřejnosti) vydala PCI-SIG oficiální prohlášní, ve kterém se v podstatě zříká odpovědnosti za škody způsobené v důsledku problémů s konektorem. Zodpovědnost podle ní nesou partnerští výrobci, kteří mají zajistit kvalitní testování a dbát na kvalitu:
PCI-SIG by ráda upozornila všechny členy, kteří vyrábějí, uvádějí na trh nebo prodávají technologie PCI-SIG (včetně konektorů 12VHPWR), na nutnost přijmout veškerá vhodná a obezřetná opatření pro zajištění bezpečnosti koncových uživatelů, včetně prověřování hlášených uživatelských problémů, jak je uvedeno ve výše zmíněné žalobě. Upozorňujeme členy, že specifikace PCI-SIG poskytují nezbytné technické informace pro interoperabilitu a nesnaží se řešit správný návrh, výrobní metody, materiály, bezpečnostní testy, bezpečnostní tolerance nebo zpracování. Při implementaci specifikace PCI-SIG jsou členové zodpovědní za návrh, výrobu a testování, včetně bezpečnosti, všech svých produktů. --- PCI-SIG |
Podle PCI-SIG tedy leží veškerá zodpovědnost na výrobcích. Zajímavé je, že výrobci podle ní nesou zodpovědnost i za materiály (byť lecjaké specifikace PCI-SIG materiály uvádějí).
Lze nicméně předpokládat, že PCI-SIG jen nekalí vodu a má situaci právně ošetřenou, takže se nedá čekat, že by na ni Nvidia mohla zodpovědnost (nebo část zodpovědnosti) přehodit.