Plány Intelu odhalují procesor Gemini Lake i TDP Cannon Lake
V současnosti končí éra druhé 14nm generace Intelu v podání architektury Skylake. Intel již ohlásil nástupce, Kaby Lake, který bude během podzimu dostupný v mobilní variantě určené pro střední třídy ultrabooků (řada U s mainstreamovým grafickým jádrem GT2) a pro tablety a skládací zařízení (řada Y). Teprve před Vánoci dojde na modely pro výkonné notebooky (řada H - ovšem jen ve variantách s mainstreamovou grafikou GT2) a Ultrabooky s výkonnější grafickou (řada U s jádrem GT3e). K informacím, které nám o Kaby Lake sděluje roadmapa mobilních produktů můžeme doplnit, že někdy začátkem roku 2017 doplní mobilní verze procesoru i desktopové modely.
Zajímavější jsou informace se týkají generace Coffee Lake, kterou Intel plánuje představit zhruba na Velikonoce 2018, tedy za rok a půl. Ta do segmentu nejvýkonnějších mobilních procesorů (H) přinese historicky poprvé šestijádrovou konfiguraci. TDP zůstane na 45 wattech a za pozornost stojí, že je v plánu pouze varianta s mainstreamovou grafikou GT2. 45W mobilní Skylake s výkonnějším GPU GT4e zůstane bez přímé náhrady, respektive jej „nahradí“ čip s více procesorovými, ale méně grafickými jádry.
Coffee Lake s výkonnější grafikou přesto existovat bude. Ponese ale „jen“ čtyři procesorová jádra a zacílí na segment výkonnějších Ultrabooků. Rovněž na něj dojde kolem Velikonoc 2018. O něco dříve, kolem Vánoc 2017, přijde na řadu první 10nm architektura Intelu, Cannon Lake. Rovněž na počátku zacílí na Ultrabooky (nižší s grafikou GT2) a tablety. Můžeme si všimnout, že TDP tabletové verze vyskočilo ze 4,5W na 5,2W, tzn. o 16 %. Je to docela zvláštní krok. Když Intel přišel s řadou Y, uváděl namísto TDP údaj SDP (scenario design power), což byl údaj zhruba 2,5× nižší než TDP, který měl uvádět spotřebu v typické zátěži, čímž obvykle bylo míněno brouzdání po internetu nebo přehrávání videa. Obvykle šlo o hodnotu kolem 5 wattů, zatímco klasické TDP dosahovalo kolem 12 wattů. Když se vlivem vývoje architektury a zlepšování výrobních procesů podařilo Intelu dostat samotné TDP na úroveň kolem 5 wattů, začal i u řady Y uvádět TDP; pro modely Core ze 14nm generací to většinou bylo 4,5 wattu. Nyní má překvapivě TDP o něco stoupnout; patrně jde Intelu s nejúspornější řadou Cannon Lake spíše o výkon než spotřebu. Důvody ke změně ale mohou být i jiné, neznáme je. Každopádně jde z hlediska dlouhodobého trendu o krok zpět. Můžeme jen spekulovat, zda si Intel nechce vytvořit dostatečný výkonnostní náskok vůči ultramobilní variantě Zenu, která bude v tomto segmentu po dlouhé době produktem, který nabídku AMD po stránce výkonu přiblíží nabídce Intelu.
Nakonec vidíme v roadmapě zelených chlíveček označený jako GLK aneb Gemini Lake. O této architektuře hovoříme poprvé. Půjde o novou generaci Atomů, která ale zůstane u klasické konfigurace čtyř procesorových jader s integrovanou grafikou v rámci celkového 4-6W TDP. K uvedení dojde koncem podzimu 2017, kdy po více než roce nahradí krátce uvedený Apollo Lake. Očekávat lze tradičně mírně zvýšené IPC, vyladěný výrobní proces, který umožní dosažení vyšších taktů a patrně i výkonnější integrovanou grafiku s vylepšenou multimediální výbavou.
dobová ilustrace: WIFT