Playstation 5 využívá ořezaný Zen 2, FP registry jsou zřejmě poloviční
AMD 4700S jsme se tehdy věnovali ve článku…
…u kterého je nyní potřeba uvést jednu věc na pravou míru. Prodejci tohoto produktu tehdy předpokládali, že jde o SoC z Xboxu Series X; nakonec se ale jedná o SoC z Playstation 5. S ohledem na fakt, že grafické jádro je vypnuté, by se mohlo zdát, že to je jedno - obojí je přeci mobilní osmijádrová verze Zen 2. Jenže Zen 2 v Playstation a Zen 2 Xboxu jsou tak trochu dvouvaječná dvojčata. Ale vezměme to od začátku.
První podezření, že něco nehraje, vyplynulo z ID zařízení, které odpovídá SoC pro Sony (Playstation 5). Že na tom podezření něco bude, potvrdilo sundání chladiče, které potvrdilo čip jiného tvaru (užší podlouhlejší) než má Xbox Series X. Tím se potvrdilo, pro jaké zařízení byl křemík původně určen, nic víc. Snazší dostupnost tohoto SoC ale motivovala fotografa křemíkových čipů Fritzchens Fritz, aby připravil mikrosnímek jádra a na tom zase zapracoval uživatel Locuza, který snímek vybarvil a popsal, jak vidíte v úvodu.
Prvně dospěl k zajímavému, byť mylnému závěru a to, že oproti standardnímu Zen 2 nechala Sony 256bit FPU jednotku jádra seříznout na poloviční, 128bitovou. Záhy se však opravil a upřesnil, že (oproti barevnému schematu a původní domněnce) nejsou není samotná FPU jednotka ořízlá, ale že jsou ořízlé pouze její registry. Co to znamená: Pokud by došlo na intenzivní využití instrukcí využívajících 256bit vektory, bude potřeba častější obměna dat v registrech, což povede ke zvýšení latencí a nižšímu výkonu v těchto operacích.
Proč se Sony rozhodla ušetřit právě na tom? Nejspíš proto, že ve hrách je využití těchto instrukcí minimální a krom toho jsou od předchozích generací vývojáři zvyklí využívat pro operace, ve kterých by došlo k využití 256bit FPU procesorového jádra, spíše výpočetní potenciál GPU. Pokud však jde o využití tohoto SoC jakožto desktopového procesoru, může uživatel narazit na typy zátěže, ve kterých bude „4700S“ pomalejší než klasický Zen 2, jak ho známe z Ryzenů.
Locuza (1, 2), APISAK, Fritzchens Fritz