Podíl v serverech roste AMD pomalu, v pracovních stanicích ale překonala Intel
Dobré produkty pro setrvalý růst tržního podílu nemusí vždy stačit. Příkladem je právě desktop, ve kterém retail prodeje (byť si v nich AMD vede skvěle) drží menšinu a valnou část tvoří OEM segment, prodej smontovaných sestav. Tam hrají roli vazby na samotné OEM výrobce a dále výrobní kapacity, které jsou v současnosti limitující.
Trochu podobná je situace v serverech. Tento segment je navíc značně konzervativní, takže výkon samotný ani poměr cena / výkon nejsou zárukou většinového podílu. Krom zmíněné konzervativnosti, jejíž překonání je během na dlouhou trať, jsou zde opět limitující výrobní kapacity. Pokud jde o samotný podíl, existují hodnoty vyčíslené různým způsobem - podle toho, co vše se ještě řadí do serverů a dále, jestli jde o servery bez ohledu na architekturu nebo x86 servery. Zatímco v některých ukazatelích překonala AMD 10% zastoupení již loni, v jiných (celkové zastoupení v serverech bez ohledu na typ) dosáhla za první kvartál letošního roku 8,9 % a podle analýzy Seeking Alpha je aktuálně na 12 % (podle některých zdrojů i o procento výše, ale to se zdá být jako příliš vysoký posun za jediný kvartál).
Podle vlastní statistiky společnosti Puget Systems se ale AMD silně daří v pracovních stanicích. 60 % prodaných pracovních stanic bylo vybaveno procesorem AMD, 40 % procesorem Intel. Nejde sice o obrázek celého trhu, ale už v polovině měsíce se objevovaly zvěsti, že se v pracovních stanicích společnosti nebývale daří a data Puget Systems lze chápat jako potvrzení.
Ačkoli se hardware (procesory) pracovních stanic v zásadě výrazně neliší od hardwarové konfigurace procesoru pro servery, situace na obou trzích se vyvíjí diametrálně odlišně. Opět to souvisí s konzervativním segmentem serverů, což se v pracovních stanicích příliš neděje, a dále s výrobními kapacitami. Procesorů pro pracovní stanice se prodává méně, takže podíl na trhu není zásadně ovlivněn výrobními kapacitami, ale skutečně volbou zákazníka.
Proč se Intelu vede (ve srovnání se servery a desktopem) podstatně hůř, vysvětluje ještě třetí aspekt. Tím je nabídka Intelu. V desktopu a serverech se alespoň trochu snažil. V desktopu rostl počet jader a nasadil alespoň jednu novou architekturu a v serverech krom nové architektury přišel i 10nm výrobní proces, v segmentu HEDT stagnuje po léta jak počet jader, tak architektura, tak proces výroby. Kdo z uživatelů, kteří si v roce 2017 pořídili šestnáctijádrový 14nm Skylake, by čtyři roky poté upgradoval na osmnáctijádrový 14nm Skylake?
Zatímco Intel na aktualizaci nabídky segmentu HEDT i Xeonů pro pracovní stanice prakticky rezignoval, AMD nabídku Threadripperů rozšířila o modely Threadripper PRO s lepší výbavou, takže si zákazník může vybírat.