Trump smetl ze stolu akvizici Qualcommu, Intel byl připraven Broadcom odkoupit
Broadcom usiluje o koupi společnosti Qualcomm. Zprvu nabídl $70 za akcii, po odmítnutí navýšil na $82, ale Qualcomm mezi tím projevil zájem o společnost NXP nabídkou $110 za akcii. To se Broadcomu příliš nelíbí, domnívá se, že NXP takovou hodnotu nemá, jinými slovy, že by její akvizicí Qualcomm ztratil na ceně. Broadcom proto svoji $82 nabídku snížil na $79. Qualcomm se nechal slyšet, že by stejně nesouhlasil ani s $82, protože si sám sebe cení na alespoň $90. Snad aby Broadcom popíchl, prohlásil, že reálná hodnota NXP je vysoká, čímž naznačil, že by mohl $110 nabídku ještě navýšit, třeba i na $125, které by ráda dostala samotná NXP.
Možnost, že se nakonec obě strany (míněno Broadcom a Qualcomm) dohodnou, bere vážně i vedení společnosti Intel, které podle zdrojů The Wall Street Journal připravuje pro tento případ strategická opatření. V kombinaci Broadcom-Qualcomm vidí potenciál vzniku silného konkurenta. Intel prozatím zvolil Drsoňovskou strategii. Jedním z bodů oné strategie je totiž možnost akvizice Broadcomu v případě, že by ten dokázal získat Qualcomm. Pokud by k tomu došlo, je Intel připraven učinit Broadcomu finanční nabídku.
Nakonec se ale do situace vložil americký prezident Donald Trump a na základě doporučení státních úřadů vydal zákaz prodeje společnosti Qualcomm Broadcomu. Jako důvod uvedl možná bezpečnostní rizika, konkrétně má jít o obavy ze získání amerických technologií Čínou. Podle analytiků je ale skutečným důvodem ekonomická situace. USA by ztratila jednu z nejvýznamnějších IT firem. Trumpova strategie je přitom opačná, od počátku svého volebního období se snaží nastavit opačný trend a soustředit technologie i výrobu do USA.