Hardware
Kapitoly článků
Skříň, zdroj
Jaký zvolit hardware je otázka především nákladů a konkrétních požadavků na vlastnosti. Jednou ze základních komponent je volba skříně. Vhodnou volbou může být například SuperMicro SC826 (v několika variantách s různými odlišnostmi dle konkrétních preferencí), což je 2U skříň s hot-swap rámečky až pro 12 disků a s redundantním zdrojem. Tuto skříň jsme vám blíže představili v recenzi 2U serveru SuperMicro. Skříň tohoto typu je ideální pro montáž do racku v hostingu. Do kanceláře ve firmě se příliš nehodí, protože je poměrně dost hlučná. Takováto skříň včetně redundantního zdroje vyjde na zhruba 20 000,- Kč včetně DPH. Pokud byste potřebovali více prostoru, jsou k dispozici i 3U a 4U varianty (SC836 a SC846) pro 16 respektive 24 disků.
Další možností je použít skříň typu big tower. Skříně tohoto typu se dají postavit i docela tiché a mohou tak být ideální pro stavbu diskového pole například v kancelářích, kde není možnost umístit server odděleně od pracovních prostor. Základním požadavkem je místo alespoň pro 12 pevných disků. Jako příklad může posloužit skříň NZXT Whisper, kterou jsme si vyzkoušeli my. Ta je zajímavá prostorem pro 16 pevných disků a opravdu tichým provedením. Tento konkrétní typ se sice již dnes neprodává, ale podobné skříně se dají sehnat i od dalších výrobců. Například do některých BigTower skříní Chieftec lze umístit až 14 disků, při ceně skříně kolem 3000,- Kč včetně zdroje. Případně můžete zvolit i skříň s méně pozicemi pro disky a zbytek doplnit rámečkem typu CSE-M35T od SuperMicro, díky kterému lze získat pět hot-swap pozic.
S těmito skříněmi sice ušetříte a diskové pole bude pravděpodobně velmi tiché, na druhou stranu přijdete o redundantní zdroj, pro napájení tolika disků budete pravděpodobně potřebovat mnoho redukcí a výměna případného problematického disku za běhu pak bude velmi komplikovaná. Disky v těchto skříních nejsou tak snadno dostupné, navíc schované za hradbou SATA a napájecích kabelů, o které když zavadíte, můžete způsobit další škody (což je riziko, zvkášť když jdete už jeden vadný disk měnit).
Základní deska, procesor, řadič
Úloha serveru, na kterém budeme síťové úložiště vytvářet, bude jediná: obsluhovat připojené servery a počítat RAID. V našem případě jsme použili to, co jsme měli zrovna k dispozici, tedy základní desku Intel DP55WG, která je postavena na čipsetu Intel P55 a procesor Intel Core i7-860 2,8 GHz z první generace Core i7 procesorů. Základní desku je výhodnější zvolit s IPMI modulem vzdálené správy, neboť se bude jednat o klíčový stroj, jehož dostupnost a případná délka výpadku bude kritická.
Hlavní úlohou procesoru bude v podstatě počítání RAID, z tohoto pohledu by pravděpodobně nebyl problém použít i slabší procesor. Na výkon procesoru dejte pozor snad jen v případě, pokud byste měli v plánu velké množství disků umístit do jednoho společného RAIDu. Další věcí, kterou procesor musí počítat jsou kontrolní součty, v případě iSCSI dle implementace CRC-32C. Výhoda novějších procesorů Intelu (Core i7 architektury Nehalem a novější) může být v tom, že CRC-32C dokáže hardwarově zpracovávat díky instrukční sadě SSE4.2.
Z hlediska disků pro nás byl klíčový údaj kapacita/cena neboť ve stále doznívající diskové krizi jsme chtěli udržet rozpočet v rozumných mezích. Z tohoto důvodu jsme vynechali SAS disky a vyzkoušeli Seagate Barracuda Green 2TB, Seagate Barracuda 7200.12 1TB, ale i Western Digital RE4 1TB. Dnes jsou na trhu k dispozici již i 7200 otáčkové disky 2TB, dokonce i s větší kapacitou. Ceny sice dnes stále ještě nejsou stejné jako před diskovou krizí, ale situace už tak špatná není a u některých 2TB disků je rozdíl oproti cenám před rokem jen pár stokorun. Dnes může být skvělou volbou například Seagate Barracuda 7200.12 2TB za 3 400,- Kč nebo pokud chcete disky, u kterých výrobce udává vyšší spolehlivost, tak Western Digital RE4 za 3 000,- Kč, ale s poloviční kapacitou. Disků chceme 12 plus 2 (které budou sloužit na systém v RAID1). V případě SuperMicro skříně jen s 12 rámečky můžeme pro systém zvolit třeba malé SSD, které umístíme přímo dovnitř skříně.
Čtrnáct disků přímo na desku nejspíš nepřipojíte (v případě naší desky rozhodně ne) a tak budeme potřebovat Host Bus adapter. Můžeme využít buď oblíbený LSI 9211-8i a polovinu disků připojit přes něj a druhou polovinu přímo na desku. Nebo 9201-16i pokud chcete mít vše připojeno na jednom řadiči. V prvním případě bude cena okolo 7 000,-, ve druhém případě něco málo přes 11 600,- Kč. Na základě našich dlouhodobých zkušeností s těmito řadiči se rozhodně vyplatí nejprve aktualizovat firmware, který LSI vydává poměrně často.