POWER9 zmizí z trhu a má bezpečnostní problém
V první půli května vydalo IBM spíše v tichosti oznámení, kterým vyhlásilo roadmapu stažení produktů založených na procesorech POWER9. Jako první přestane být nabízen IBM Power System AC922, dvouprocesorový server s maximálně 22jádrovými procesory a až šesti akcelerátory NVIDIA Tesla V100, který byl určen převážně tvorbu a trénink AI modelů - ten nebude možné objednat po 9. srpnu letošního roku, nejzažší datum dodávky objednávek je pak o měsíc později.
Tyto stroje jsou základem superpočítačů Summit a Sierra, které se od června 2019 nacházejí na předních místech žebříčku TOP500. Na počátku tohoto období obsadily první dvě místa, po takřka čtyřech letech jsou stále na dobré páté a šesté příčce, nicméně je asi patrné, že nejde o žádné žhavé novinky, ale o servery dodávané již dlouhé roky. Totéž se dá říct i o dalších systémech, jejichž prodej bude ukončen v říjnu 2023 a dodávky taktéž o měsíc později: S914, S922, S924 a E950 ve všech variantách a E980 ve variantě Healthcare Solution Edition. Pokud IBM ještě zprávu nerozšíří, zůstane v závěru roku v nabídce pouze jediné POWER9 železo a to základní varianta IBM PowerSystem E980.
Analýza serveru IT Jungle, který se POWER systémy od IBM zabývá dlouhodobě, naznačuje, že za ukončením nabídky může být prostý fakt, že IBM docházejí skladové zásoby procesorů. Ty pro ně do uvedených systémů vyráběla Globalfoundries, jimž IBM před lety prodalo vlastní divizi výroby čipů. Obě společnosti spolu ale vedly před dvěma lety několik soudních sporů a je tedy pravděpodobné, že vzájemné vztahy nejsou na úrovni, kdy by další výroba pro IBM přicházela v úvahu.
Noví zákazníci tak budou muset začít nakupovat servery s procesory POWER10, které pro IBM vyrábí Samsung. Produktová řada s touto generací procesorů je již zhruba stejně široká jako ta právě ukončovaná, takže by si vybrat měl každý. Kdo si ale zatím nemá co vybrat, jsou majitelé otevřených pracovních stanic Talos II a Blackbird. Pro POWER10 zatím stále není k dispozici open-hardware řadič pamětí, takže Raptor CS nad další generací v současné době ani nepřemýšlí. Cesta k upgrade pro stávající majitele je tak slepá a potenciální zájemci o nákup si budou muset pospíšit, než dojdou skladové zásoby i nejmenších POWER9 čipů (jádro Sforza).
A aby toho pro tuto architekturu v jednom měsíci nebylo málo, byla odhalena kritická zranitelnost CVE 2023-30438, která se týká hypervizoru powervm a to na starší i aktuální generaci, tedy jak na POWER9 tak na POWER10. Z popisu chyby plyne, že umožňuje případnému útočníkovi spouštět binární kód napříč virtuálními stroji na jednom fyzickém serveru - u IBM takové chyby nejsou odhalovány příliš často a oficiální update firmware byl již vydán - přesto je jasné, že tento druh zranitelností se nevyhybá ani nemainstreamovým procesorům.