Precision Boost Overdrive 2 pro Ryzen 5000 přináší lepší undervolting
Přestože je novinek (na hlubší technologické úrovni) u Precision Boost Overdrive 2 celá řada, stojí za vypíchnutí především rozšířená podpora pro undervolting, snížení napětí pod tovární úroveň. Ta přináší tzv. Curve Optimizer (optimalizátor křivky), jehož cílem je dosáhnout výsledků nejen v oblasti nejvyššího taktu, ale i lepší efektivity při nižších taktech, tedy v situaci vytížení více jader. Precision Boost Overdrive 2 tak díky snížení napětí (které vede k nižší spotřebě při daném taktu) umožňuje procesoru zvyšovat taktovací frekvence na vyšší hodnoty, než narazí na energetický limit.
Jedním z nových prvků souvisejících s podvoltováním je možnost nastavení napětí v řádově jemnějších krocích. Namísto velkých a pevně definovaných kroků jako např. 100 mV nebo 25 mV lze pracovat s kroky na úrovni 3-5 mV, které AMD označuje jako „counts“. K dispozici je rozsah třiceti těchto kroků. Proč „3-5“? Hodnota 3 mV odpovídá nejvyšší frekvenci, hodnota 5 mV odpovídá nízkým frekvencím, kdy lze snížit napětí výrazněji, aniž by to mělo vliv na stabilitu. Má to ovšem vliv na spotřebu, takže procesor může při nižší zátěži konzumovat méně energie a/nebo dosahovat vyššího vícejádrového boostu (podle situace).
Precision Boost Overdrive 2 navíc bere v potaz kusovou variabilitu procesoru, takže při lepším kusu umožňuje dosáhnout lepších výsledků než původní verze.
V souhrnu všech změn a novinek umožňuje Precision Boost Overdrive 2 o 1,6-1,9 % vyššího jednojádrového a 2,2-3,5 vyšší vícejádrového výkonu ve srovnání s Precision Boost Overdrive (1). Ve srovnání s tovární konfigurací procesoru jde o 1,9-2,7 % vyšší jednojádrový a 2,2-10,3 % vyšší vícejádrový výkon.
Stejně jako v případě Precision Boost Overdrive jde o uvedení procesoru mimo tovární parametry, jinak řečeno přetaktování, takže i zde platí, že AMD neručí za jakékoli důsledky způsobené použitím nástroje. S ohledem na bezpečné limity co do možnosti nastavení změn ale použití Precision Boost Overdrive 2 znamená relativně nízká rizika, což je výhodné jak z hlediska AMD (minimalizace případných reklamací), tak málo zkušených uživatelů, kteří se mohou obávat poškození hardwaru při výraznějších změnách nastavení při razantnějším přetaktování.