Představení desky, grafiky a procesoru
Kapitoly článků
AMD 780G naleznete na našem trhu již na několika základních deskách, my jsme do testu obdrželi model GA-MA78GM-S2H od společnosti Gigabyte. Jedná se o klasickou µATX desku vybavenou vším, co se od 780G sluší a patří. Za cenu kolem 1 700 Kč se jedná sympatickou desku, která uspokojí občasného hráče.
Z toho, co vás asi bude zajímat nejvíce, tedy zmiňme D-Sub + DVI-D + HDMI výstupy, jeden e-SATA konektor či FireWire rozhraní. Dále nechybí optický S/PDIF výstup, gigabitová siťovka a konektory 7.1kanálové zvukové karty.
Ta je realizována kodekem Realtek ALC889A. Síť obstarává Realtek RTL8111C, FireWire zase řadič Texas Instruments TSB43AB23.
Napájecí část je realizována zatavenými cívkami (žádné pískání jsme po celou dobu nepozorovali) a kondenzátory s tuhým dielektrikem.
Deska využívá Super I/O obvod iTE IT8718F-S. Vyvedeny formou konektorů jsou pak LPT, COM, S/PDIF, Front Audio, 8×USB a FireWire. My jsme dostali základní desku jen tak v pytlíku, takže co vše je součástí kompletní výbavy, to zjistíte u prodejců. Ale takto nějak zkrátka vypadá typická 780G deska, jen dodejme, že Asus má v nabídce Full ATX model M3A-H/HDMI disponující třemi PCI a dvěma PCI Express ×1 konektory, Gigabyte pak připravil taktéž Full ATX desku GA-MA78G-DS3H nabízející 2×PCI a 2×PCI Express ×16 a kompletní osazení kondenzátory s tuhým dielektrikem.
Základní parametry procesoru jsme si již řekli, zbytek za nás doplní CPU-Z.
Grafickou kartu jednoznačně identifikuje GPU-Z.
Do testu jsme pak přibrali nový 2,5GHz Athlon X2 4850e, který má stejné TDP 45 W jako stávající Athlony BE, kde nejvyšší 2400 končil na 2,3 GHz.
Paměti jsme osadili 2 GB v podání DDR2-1066 modulů Corsair Dominator s časováním CL5-5-5-15, resp. 2 GB v podání DDR2-667 Kingston CL5-5-5-15. Po pomalejších pamětech jsme byli nuceni sáhnout ve chvíli, kdy se u některých testů naplnil známý fakt, že DDR2-1066 nejsou schváleným JEDEC standardem a jako takové mohou dělat problémy.
Zbytek sestavy obstarala obvyklá redakční výbava, tedy 550W zdroj Corsair VX550 s 80Plus certifikací, na kterém si změříme spotřebu PC, nějaký ten ATA100 disk, nějaká ta PATA DVD±RW mechanika, 22palcový WSXGA+ LCD monitor a běžné periferie.
Chlazení procesoru obstaral běžný malý Al-Cu chladič se čtyřmi heatpipe, ne že by na tom zas tak moc záleželo, 45W procesoru AMD si vystačí i malým kouskem hliníku a do obývákového PC se obvykle s overclockingem ani nepočítá. My jsme ale taktování i s tímto malým chladičem vyzkoušeli (viz dále).
Softwarovou stránku zastupují Windows Vista Ultimate v 32bitovém provedení a poslední verze všech ovladačů vč. ATI Catalyst 8.4.