Představení, společné vlastnosti, „malá“ Vanessa
Kapitoly článků
Oba chladiče jsou určeny pro chlazení v podstatě jakýchkoliv procesorů, fyzicky je lze s trochou štěstí osadit i na muzeální Socket 7 a tím pádem i třeba Pentium na 60 MHz. To však berte jako úsměvný žert, sám výrobce v manuálech obou chladičů uvádí podporu pro AMD Socket A (fyzicky shodný s 370 a 7/Super 7 sockety), 754, 939, 940 a Intelovské sockety 478 a 775. Vše se dnes již tradičně řeší přes příslušné redukce pro uchycení, které jsou součástí dodávky u obou chladičů. Spolu s oběma chladiči také dostanete regulátor otáček, umístitelný jak do 3,5palcové pozice, tak do zadní záslepky na skříni. K oběma chladičů dodává Titan vlastní modrou silikonovou pastu, která působí rozhodně lepším dojmem než někdejší stříbrná „rychlevysychající“ pasta, dodávaná například před lety s legendárním chladičem Titan D5TB. Obsah balení si probereme u obou modelů extra, takže pojďme na to.
Specifikace obou modelů naleznete v tabulce:
|
Oba modely se k nám dostaly s ventilátory s jednoduchým kuličkovým ložiskem, pro které výrobce udává životnost 35 tisíc hodin (4 roky). Na webu naleznete i informaci o tom, že může být použit víceméně jakýkoliv ventilátor s kluzným ložiskem (25 tisíc hodin = 2 roky a 10 měsíců) počínaje a konče „Z-Axis“ provedením s životností 60 tisíc hodin (6 let a 10 měsíců).
Jasně se také v tabulce projevují výhody obrovského 120mm ventilátoru na větším modelu, který při maximálních otáčkách produkuje skutečně úctyhodný průtok vzduchu.
Vanessa S-Type
Menším z obou chladičů je Titan Vanessa s označením S-Type, zkusme jí po zbytek recenze říkat familierně „malá Vanessa“. Na fotografiích sami vidíte konstrukci chladiče zcela spoléhající na heat-pipe, jichž je osazen počet více než dostatečný. Jemné žebrování je profukováno 92mm ventilátorem, jemuž lze měnit otáčky regulátorem (na fotografiích).
Osadit malou Vanessu nebude problém snad na všechny myslitelné základní desky, její konstrukce se zvětšuje až dostatečně vysoko nad základní deskou, takže nepočítejte s naprosto žádnými potížemi. Stejně tak ani naší desce Gigabyte tento chladič nečinil sebemenší potíže i při osazení DPS modulu. Dokonce vše spíše působilo dojmem, jakože to k sobě patří odjakživa. Malá Vanessa se tak postarala i o slušné chlazení právě pasivních prvků na DPS modulku, stejně tak i vyčuhující heat-pipe na něm, za což jí patří malé plus.
Malou Vanessu lze na desku osadit do všech čtyř směrů podle toho, jak si natočíte úchytný člen držící chladič na procesoru. Na naší desce bylo možné díky kompaktním rozměrům tohoto chladiče použít všechny čtyři pozice i uvnitř skříně, logika však velí, že některé z nich postrádají smyslu. Zvolena byla teda ta nejlepší poloha pro zajištění optimálního průtoku vzduchu skříní.
Žebra chladiče jsou poměrně tenká a slušně na sebe nahuštěna (i když k takovým chladičům jako Thermaltake Tower 112 ještě nějaký ten krůček chybí). Rozložení děr, přes které jsou žebra přichycena k heat-pipe, je poměrně optimální a takřka dokonale rovnoměrně rozvádí teplo produkované procesorem po celé ploše všech žeber. 92mm ventilátor má tak ideální podmínky ke své práci.
Uchycení k procesoru zajišťuje poměrně rozměrná do výstavního lesku vyleštěná spodní část, která tak bez potíží pokryje jakékoliv procesorové pouzdro.