Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Víme vše o tabletech Microsoft Surface 2: Těšme se na vysoký výkon s Haswellem a Tegrou 4

surface_2_cdr
Microsoft u nových tabletů slibuje mnohé a rozhodl se připravit zařízení, která mají patřit mezi to nejlepší na trhu. Na své si přijdou jak běžní uživatelé, tak ti, kteří chtějí hybridní notebook s klávesnicí.

První generace tabletů z dílen Microsoftu se i přes "líbivý" design a slušnou výbavu nedočkala příliš velké popularity. Softwarový gigant s nízkými prodeji zápasil všelijak a nakonec sahal i po zoufalých řešeních, jako byl nedávný sběr iPadů, za nějž mohli jejich majitelé získat slevu právě na Surface. Zde se však jednalo také o snahu vyprodat alespoň část skladových zásob před představením nové generace.

surface2_pro

Na včerejším představení v New Yorku jsme se dočkali dvojice novinek, jejichž produktová jména asi nijak nepřekvapí. Za předchozí označení Surface Pro přibyla číslice 2, Surface s Windows RT pak odhodil písmena v názvu a nahradil je taktéž dvojkou. Na co se můžeme těšit?

Microsoft-Surface-2-to-Feature-1080p-Screen

Surface 2 opět s Windows RT a ARM čipem

Nový Surface 2 s mobilní verzí operačního systému Windows byl vylepšen hned v několika ohledech. Jednou z hlavních změn je nový procesor, konkrétně 1,7GHz SoC Tegra 4, o jehož výkonu nVidia pěje ódy. Díky novému čipu by měla narůst i výdrž na baterii, která se nově pohybuje kolem 10 hodin při přehrávání videa. Použitý 10,6" zobrazovací panel pak dostal rozlišení Full HD a technologii ClearType.

surface2

Použité kamery, které byly u první generace strašákem, by prý nyní neměly mít problém s horšími světelnými podmínkami. Zadní kamera dostala 5Mpix čip a nechybí ani přední, kde nyní nalezneme 3,5Mpix kamerku pro videohovory. Obě si potom poradí s nahráváním Full HD videa.

Pro snadné rozšíření konektivity se Surface 2 dočkal i plnohodnotného USB 3.0 portu, což je milým překvapením, hlavně vzhledem k tenčímu a lehčímu zpracování oproti původnímu Surface RT. Váha 680 gramů a rozměry 274 x 171 x 8,9 mm přesto patří spíše k průměru. Jako operační systém byl použit doposud nepříliš úspěšný Windows RT ve verzi 8.1 a na výběr bude mít zákazník z 64 a 32GB varianty úložiště.

Cena začíná na 449 dolarech, tedy kolem 9 000 Kč, ale pro náš trh však bude nepochybně o kousek vyšší.

Hardwarové parametry - nový a starý Surface proti iPadu

surfacevsipad2013

Objevila se i tabulka porovnávající staré i nové Surface tablety s iPadem od Apple. Ano, určitě je zajímavé něco podobného vidět, nicméně iPad pravděpodobně nebude hlavním konkurentem, minimálně ne pro x86 verzi s klasickými Windows. Jako přehled všech podstatných parametrů je tento souhrn ale ideální.

Surface 2 Pro - lepší výkon s Haswellem uvnitř

Nová profesionální varianta tabletu bude pravděpodobně zajímavějším zbožím pro naprostou většinu uživatelů. To se ostatně projevilo i u minulé generace, kde měla x86 verze vyšší prodeje. Surface Pro 2 dorazí na trh s čtvrtou generací Intel Core i5 procesorů a jako operační systém byl zvolen běžný Windows verze 8.1.

surface-back-1024x576

Podle slov Microsoftu bude nová verze výrazně výkonnější a nabídne až o 60 procent větší výdrž baterie, což potvrzuje i srovnávací tabulka výše. Jedná se vlastně o tablet, z nějž lze připojením klávesnice vytvořit jakýsi hybridní notebook, kterému by ostatně měl odpovídat i výkon použitého čipu. Prý se dokonce jedná o zařízení, které je výkonnější než 95 % notebooků dostupných v tuto chvíli na trhu. Odvážné tvrzení, které si v budoucnu rádi sami změříme.

K dispozici bude 32 a 64GB varianta s 4 a 8 GB operační paměti RAM, přičemž cena té nejlevnější začíná na vysokých 899 dolarech (kolem 18 000 Kč).

Dostupné příslušenství rozšíří baterii a konektivitu

Tablety Surface mají vynikat i dostupností velkého množství příslušenství a doplňků. Zde je přehled těch hlavních, do budoucna ale nebudou chybět ani speciální myši a nabíječky do auta:

Type Cover 2 - ochranný kryt s klávesnicí nyní dostal důležitou vlastnost a tou je podsvícení. Má být také méně hlasitý při stisku kláves a dostupný bude v purpurové, azurové, fialové a černé barvě za cenu 130 dolarů (2 600 Kč).

Touch Cover 2 - ochranný kryt s klávesnicí je nyní lehčí a tenčí než u první verze. Taktéž přibylo podsvícení a celek je tužší a odolnější. Výrazně přibylo i snímacích senzorů dotyku, kdy jich má nyní 1092 oproti původním 80. To umožní ovládat tablet gesty i pomocí klávesnice. Oficiální cena je nastavena na 120 dolarů (2 400 Kč).

surface2_pro_coversurface2_dock

Power Cover - ochranný kryt založený na Type Cover 2, který má navíc uvnitř baterii, která prodlouží výdrž až o 50 procent. Cena 199 dolarů (cca 4 000 Kč).

Dokovací stanice pro Surface Pro - dorazí až začátkem roku 2014 a bude fungovat s novou i starou generací Surface Pro. Sloužit bude k rozšíření konektivity, kde nabídne výstupy pro externí monitory, Ethernet, USB 3.0 port a trojici USB 2.0. Chybět nebudou ani reproduktory a napájení přímo ze stanice. Očekávaná cena je prozatím nastavena na 200 dolarů (kolem 4 000 Kč).

Surface Remix Project a míchání hudby tak trochu jinak

Společně s novými tablety byl představen projekt podsvícené klávesnice, která má ve spojení s příslušným softwarem nahradit funkce mixážního pultu. Nepochybně zajímavý marketingový tah, který má poukázat na to, že je Surface 2 podle tvůrců cool hračka. Na propagaci se podílí mimo jiné třeba populární skupina Linkin Park. Více prozradí oficiální stránky projektu - surfaceremixproject.com.

Novinky asi trhákem nebudou, ale na třetí pokus by to vyjít mohlo. Třeba díky sloučení s Windows Phone

Zdá se vám, že druhý pokus redmondských také nemá příliš naděje na úspěch? Tak možná ten další - třetí zase bude o něčem jiném. Zajímavě se totiž v tomto kotextu jeví scénář, který zmínil jeden ze zaměstnanců Microsoftu. Hovoří v něm o situaci, kdy budou členové týmu kolem kancelářského balíku Office, spolupracující na hardwarovém návrhu tabletů Surface, nahrazeni kreativci z vývojových týmů Windows Phone a Xbox. Právě „hoši od Office“ prý posunují tablety Surface špatným směrem a příliš je směřují do business sféry.

Steve Ballmer Windows Phone 7

Nedávno se hovořilo i o spojení vývojářských týmů Windows RT a Windows Phone. Pokud k němu nakonec opravdu dojde, vznikne jedna platforma, která bude dobře optimalizovaná pro malé i velké obrazovky. Podobně probíhá i vývoj systému iOS a zdá se to jako lepší a méně nákladná cesta, která navíc pomáhá tvůrcům aplikací a tím i celému ekosystému.

Nokia logo

Pomoci by při návrhu tabletů pro běžné uživatele mohl ještě jeden důležitý faktor a tím je Nokia. Finský výrobce mobilních telefonů má nepochybně spoustu šikovných zaměstnanců a know-how, díky němuž může být pro Microsoft nemalým přínosem i ve sféře mobilních tabletů. Již dříve jsme se mohli mnohokrát doslechnout o připravovaných tabletech Nokia, ale nakonec k tomu nikdy nedošlo. Třeba bude koupě Microsoftem tím, co příchod podobného zařízení na trh popožene.

Kouzelné číslo 22 aneb kdy dojde k uvedení na trh

Nové tablety a příslušenství dorazí na trh 22. října tohoto roku v 22 zemích světa. Předprodej v USA a Kanadě pak dokonce začíná v úterý 24.9., tedy dnes. Bohužel s ČR se opět v první vlně nepočítá a tak lze jen spekulovat, zda u nás Microsoft stihne s tablety vstoupit na trh do Vánoc.

Zdroje: 

1, 2, 3

Lukáš Voříšek (Google+)

Šéfredaktor nového technologického magazínu inSmart.cz. Autor je fanouškem revolučních technologií a projektů, jako je fotoaparát Lytro a minipočítač Raspberry Pi. Dříve přispíval do magazínů PCTuning a Stahuj. S nadějí čeká na den, kdy nebude muset sedět u klávesnice a vše obstará čip v hlavě...

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Víme vše o tabletech Microsoft Surface 2: Těšme se na vysoký výkon s Haswellem a Tegrou 4

Čtvrtek, 26 Září 2013 - 14:15 | Artael | A přitom jak je ta "SSD memory" hrozně...
Čtvrtek, 26 Září 2013 - 11:31 | Fotobob | Nic proti, ale není rozdíl v tom jestli je to x86...
Čtvrtek, 26 Září 2013 - 11:18 | Fotobob | iOS (Mac OS X také) se programuje pod Xcode, což...
Středa, 25 Září 2013 - 20:13 | BTJ | Sak ve windows rt a w8 muzes spoustet ty same...
Středa, 25 Září 2013 - 13:53 | Grook cz | Nevim ,ale tablet bez 3G neni pro vetsinu lidi...
Středa, 25 Září 2013 - 13:44 | Zipiik | Ale kdyz bude klasicky desktop tezko dostupny, uz...
Středa, 25 Září 2013 - 13:01 | BTJ | Ja jen rikal, ze ta podpora desktopu tam...
Středa, 25 Září 2013 - 11:11 | Zipiik | Vyjimecne se neplete. WinRT je API "pro...
Středa, 25 Září 2013 - 11:08 | Zipiik | Nevim, proc sem zatahujete i7, Javu, Android,...
Středa, 25 Září 2013 - 10:21 | Václav Novotný | Ve W7 mi složka windows zabírá bezmála 30 GB (...

Zobrazit diskusi