Přehled základních desek ASUS s čipsetem Intel Z68
Tabulka se tedy nese ve stejném duchu, jenže dostupné informace od Asusu nám situaci značně zkomplikovaly. V Asusu zřejmě přijali do PR oddělení četu vodníků, kteří navařili kotel mlhy, protože tak mlhavé informace, jako máme o deskách Asus, to jsme už dlouho neměli. Řada věcí je jen odhad (jsou to ty v závorkách u otazníků), zbytek je buďto vyčtený z materiálů nebo z obrázků. Asus ještě všechny desky na svém webu nemá a z toho, co jsme měli k dispozici, vzniklo toto:
Mha přede mnou, mha za mnou, dvě věci se deskám ASUS upřít nedají. Za prvé bude možné částečně využít integrovanou grafiku i tam, kde nejsou video výstupy. Technologie Lucid Virtu má dva režimy: d-Mode a i-Mode. V režimu i-Mode připojíte monitor na výstupy z desky (pro integrovanou grafiku), což vám zajistí automatické přepínání grafik (mezi integrovanou a diskrétní/mi) a fungování některých součástí integrované grafiky, především Intel QuickSync pro hardwarové kódování videa. V režimu d-Mode je výstup napojen na grafiku v PCIe ×16 slotu a integrovaná se tak vlastně nepoužívá, zůstává ale zapnuta a funguje třeba právě Intel QuickSync. Diskrétní grafiku(y) v PCIe ×16 slotu (slotech) nic nezpomaluje, nemusí posílat obraz k zobrazení do integrované.
A pak je tu jedna velmi sympatická věc, kterou je použití gigabytových síťovek Intel. Ty jsou totiž o něco lepší a navíc nezabírají PCI Express linku (pouze tam, kde jsou dvě, jedna z nich jednu PCIe linku zabere, druhá používá řadič přítomný přímo v čipsetu).