Přehrávání
Kapitoly článků
DMR-EH50 je schopen načíst kromě disků CD (CD-R i CD-RW) samozřejmě i primární záznamový formát DVD-RAM ve Video Recording režimu a také DVD-R/RW a DVD+R/RW disky v DVD-Video režimu. Přístroj dokáže přehrát i DVD-RW disky ve VideoRecording módu nahrané na jiných přístrojích, ale sám na ně zapsat nedokáže. Bez problémů také načítá neuzavřené disky ze všech předchozích modelů.
DVD+R DL nejsou pro rekordér úplně to pravé. Je to uvedeno i v návodu, kde výrobce říká, že přístroj nepřehraje plusková ani mínusková zapisovatelná dvouvrstvá média. Přesto jsem přehrávání vyzkoušel. K otestování jsem měl disky Verbatim 2,4× zapsané s booktype DVD+R DL a Platinum (Ritek) 2,4× zapsané s booktype DVD-ROM. Rekordéry a přehrávače Panasonic jsou na booktype poněkud citlivější než např. Sony nebo Pioneer, a tak dvouvrstvé médium s booktype +DL nebylo načteno vůbec. Platinum (Ritek) médium sice načteno bylo, ale přehrávání zhavarovalo ve chvíli kdy se struktura navigace disku odkázala na druhou vrstvu. Z tohoto důvodu nebylo možné otestovat ani přechod vrstev. Dodatečně jsem vyzkoušel ještě médium Verbatim 2,4× se speciálním záznamem. Je na něm DVD Shrinkem reauthorovaná navigace bez menu a layer-break tak vyšel na zcela jiné místo než na původním zdrojovém disku. DMR-EH50 tento disk přehrál, včetně hladkého přechodu na druhou vrstvu, ale s tímto diskem si poradí i většina přehrávačů, které jinak dvouvrstvá média přehrát odmítají (např. Pioneer DV-668A a většina starších přehrávačů Philips a jejich klony, jako Yamaha). Zdá se tedy, že by za určité předem těžko vypočítatelné konstelace způsobu a parametrů záznamu bylo přehrávání dvouvrstvých médií možné. Bude ale lépe věřit návodu a na přehrávání vypálených dvouvrstvých médií zapomenout.
Přezkoušel jsem ještě další dva prubířské kameny nadstandardní kompatibility - překročení jmenovitého datového toku pro DVD-Video a přehrávání disků chráněných poškozenou navigační strukturou (např. DVD s filmem Anakonda). Problematické místo druhého disku rozšířené verze filmu Pán Prstenů: Dvě věže, kdy v určitém místě datový tok přesáhne normu danou pro DVD-Video (9,8 Mbit/s), Panasonic přehraje na výbornou. Smůlu mají např. majitelé přehrávačů Sony, které v inkriminovaném místě celou sekvenci přeskočí a pokračují o několik minut dále (na tuto závadu 2. disku rozšířeného vydání Dvou věží vás korektní prodejce předem upozorní). Není to samozřejmě chyba přehrávače, ale důsledek nezvládnutého preprocessingu a authoringu konkrétního disku. Disk s filmem Anakonda, s jehož záložní kopií pro osobní účel si neporadí ani DVD Shrink, DVD Decrypter, ani Nero Recode, přehraje EH50ka bezproblémově. Ochrana proti kopírování poškozenou IFO navigací spočívá v odkazu na neexistující sektory na disku, případně celé VOB soubory. Lze jí obejít např. posledními verzemi programů jako DeCSS RegionFree, AnyDVD apod. Možný freewarový postup je takový, že se film zkopíruje na harddisk DVDDecrypterem, který doplní neexistující sektory. V tuto chvíli soubory uložené na disk, sice ještě nezpracuje DVD Shrink, ale můžeme použít poslední verzi IfoEditu 0.971. Po vystripování hlavního titulu s filmem je dále potřeba oříznout na začátku několik minut prázdného videa, ale to už v této fázi zajistí DVD Shrink. Samozřejmě existují i jiné postupy, složitější i jednodušší.
Při přehrávání záznamů na DVD-RAM a harddisku můžeme s výhodou využít funkce „TimeSlip“, které se na jiných rekordérech také říká „ChasePlay“ (např. Pioneer, Sony). TimeSlip zajišťuje posun přehrávky v zaznamenaném titulu, ať už aktuálním, nebo zaznamenaným v minulosti. Lze tak začít sledovat pořad ještě dříve, než jeho nahrávání skončilo.
Tlačítko TimeSlip na dálkovém ovladači má vícero velmi úzce souvisejících funkcí. Při přehrávání z DVD zaznamenaných na tomto rekordéru, nebo z harddisku, lze např. zobrazit PIP z tuneru. Také lze při přehrávání přeskakovat 30 sekundové úseky, případně navigovat časový posuv s přesností na 1 minutu.
Záznam lze odsledovat i v režimu 1,3× násobné rychlosti, kdy ještě zvuk a mluvené slovo (např. u zpráv a jiných publicistických relací) netratí na srozumitelnosti, ale divák ušetří díky této funkci drahocenný čas.