Přehrávání souborů ze sítě
Kapitoly článků
Přehrávač jsem tedy vyzkoušel při připojení k systému Windows XP a Windows Vista. S oběma systémy pracoval bez problémů, ale ke způsobu řešení těchto připojení bych měl několik připomínek.
V menu je možné jednoduše prohledat síť, najít PC, která mají nasdíleny svoje složky a připojit se k nim. Nejlepší je ale mít na PC vždy jednu složku (i s podsložkami),
ve které mám uloženy všechny multimediální soubory, ke kterým chci přistupovat. Pokud mám jednu složku „VIDEO“, jednu „AUDIO“ a jednu „OBRAZKY“, nenacházející se uvnitř jedné nadřazené složky, pak při přechodu na jinou složku musím tuto složku připojit, čímž se mi ale zase odpojí předtím připojená složka. Listování v podadresářích složky je už intuitivní a jednoduché. Velké mínus bych však udělil za to, že po vypnutí přehrávač zcela zapomene, ke kterému PC byl připojen a po novém zapnutí musím absolvovat celý připojovací ceremoniál znovu, i když je příslušné PC zapnuto a k dispozici.
Postup připojení k PC je jednoduchý - pokud je přístroj připojen a síť nastavena, stisknu na ovladači červené tlačítko Network Search a pak postupuji podle pokynů na obrazovce.
Pokud je přístup chráněn heslem, mohu ho zadat pomocí obrazovkové klávesnice. Práce s ní je však zdlouhavá.
Pak se již objeví nalezené počítače, zde pouze jeden...
Vpravo od připojeného počítače mám tři možnosti, co si přeji s ním dělat. Zda chci sledovat video, poslouchat hudbu nebo prohlížet obrázky.
Po zvolení režimu si mohu vybrat sdílený adresář a mohu se doň vnořit. Podařilo se mi připojit se pouze tehdy, když jsem měl ve Windows nastaveno „Jednoduché sdílení“.
Přehrávání MP3
Zvolením režimu Music bude nadále přehrávač podporovat pouze soubory s příponou MP3. Práce je zde už stejná jako při vybírání souborů z disku USB.
Potvrzením skladby začneme přehrávat. Stisknutím zeleného tlačítka ja pak možno i sestavovat vlastní playlisty. M3U soubory bohužel přehrávač ignoruje.
Přehrávání obrázků
Přepnutím do režimu Photo přestane přístroj nabízet k výběru soubory MP3 a začne nabízet JPEG.
Přístroj podporuje pouze soubory JPEG až do rozlišení podstatně větších, než je rozlišení výstupu (1920×1080 = 2 Mpix). Zkoušel jsem rozlišení až 4998×3328 (16 MPix) a zobrazil je,
samozřejmě si je „downsamploval“ na rozlišení obrazovky. Přístroj umí otáčet obrázky o 90 ° doprava i doleva (a samozřejmě víckrát) a také umí digitální zoom 2× a 4×.
Bohužel ale při pootočení obrázku už zoom nenabízí, a co mě ještě více zamrzelo, zoom přístroj počítá i u obrázků s podstatně větším rozlišením pouze z obrázku, který je downsamploval na rastr max. 1920×1080, takže sice obraz zvětší, ale současně i zhrubne. Těšil jsem se, že dvojnásobný zoom z obrázku např. 4998×3328 bude v plné kvalitě, ale mýlil jsem se.
Je také možno zapnout třemi rychlostmi slideshow a k tomu ještě pustit MP3 hudbu, podmínkou je ale, že v dotyčném sdíleném adresáři musí být oba typy souborů - jak hudební, tak obrázkové.