Pro plné využití Haswellu budete možná potřebovat nový zdroj
Haswell nepřinese ani nijak úchvatný nárůst taktů (vlastně žádný oproti Sandy Bridge a Ivy Bridge), ani nijak úchvatný nárůst výkonu na jednotku frekvence (jen v jednotkách procent) a jistě nebudeme daleko od pravdy, když si dovolíte tvrdit, že u těch vyšších desktopových CPU bude většina majitelů ignorovat integrované GPU, protože ve své sestavě má něco daleko výkonnějšího.
Výhodou Haswellu bude velmi nízký odběr v klidu. Intelu se údajně podařilo vyladit vše tak, že spotřeba Haswell CPU je v klidu desetinová oproti mezní hodnotě, kterou již běžné dnešní a starší zdroje nevydýchají. Obvyklé je, že typický dnešní zdroj si poradí s malými odběry do zhruba 0,5 ampéru na 12V2 větvi a pod tímto limitem již „kolabuje“. Haswell se přitom v režimech C6/C7 dokáže uskromnit až na 0,05 A, což prostě spínané zdroje starších konstrukcí nezvládnou a hodnota napětí při takovémto odběru překročí limitní meze a zdroj se vypne.
V tuto chvíli není jasné, kterých zdrojů z toho miliónu modelů za poslední roky prodávaných se to bude týkat. Ví se pouze, že tři výrobci (Corsair, Seasonic, In-Win) jsou v pořádku, ale samozřejmě nečekáme, že například 10 let starého zdroje od Seasonicu se to týká též. Detaily se dozvíme až s odstupem času (a nepochybně i přímo od Intelu, který pomalu buduje na svém webu databázi zdrojů podporujících 12V2 Min-load 0 A). Ale každopádně jsou zde dvě řešení: za prvé koupit nový zdroj, který 50mA odběr na 12V větvi zvládne. To je asi jasné. No a za druhé prý bude připravena drobná BIOSová/UEFI obezlička, kdy bude možné u stroje podporu těchto superúsporných režimů C6/C7 vypnout. Bude tedy možné Haswell provozovat i na „nekompatibilním“ zdroji, ale s tou skutečností, že v některých režimech prostě bude papat víc, než by mohl s novým zdrojem.
Teoreticky bych si dovolil předpokládat, že výrobci desek raději implicitně v BIOSech/UEFI podporu C6/C7 pro Haswell vypnou a přidají na desku samolepku, že v případě použití zdroje z nějakého seznamu kompatibilních si to má uživatel dodatečně zapnout. Jinak hrozí, že budou e-shopy zaplaveny reklamacemi typu „Ten Haswell se vypíná“ následovaných otázkou servisního technika „Co máte za zdroj?“.
Ale tak či onak, obecně jsme v redakci na spotřebu Haswellu v idle i loadu pod Windows zvědavi. Jinak samozřejmě platí, že u Ultrabooků či hotových sestav se netřeba problému s C6/C7 obávat, tam předpokládáme 100% funkčnost zajištěnou výrobcem daného počítače (i kdyby za cenu toho, že to v BIOSu vypne, protože má na skladě hromadu starších zdrojů - ona z toho ještě může být veselá aférka :-).
Co ale jistě potěší mnohé majitele onoho levného zdroje, tak 400W "OEM Seasonic" SS-400ET prodávaný pod názvem Energy Knight (s nímž jsme testovali mimo jiné Radeon HD 7950) má identifikaci E104405 a jeho výrobcem tedy dle databáze Seasonic je.