Procesorová část
Kapitoly článků
V současné době existují (ať už vydané nebo jen chystané) 3 architektury, na kterých čipy Fusion staví:
- K10 - klasický procesor Athlon II / Phenom II, jaký známe z desktopu
- Bobcat - nová architektura navržená pro x86 kompatibilitu při minimální spotřebě
- Bulldozer - nová architektura pro servery a desktop, jejíž vydání se chystá
Bobcat
AMD si byla vědoma, že s architekturou K10 není schopna při spotřebě do 10 W dosáhnout cíleného výkonu, a tak začal vývoj nového procesoru, jehož spotřeba by se dalším vývojem a použitím nových výrobních procesů mohla dostat pod 1 W. Tím by produkt mohl obsadit i ultramobilní segment, kam spadají různé mobilní telefony, tablety a podobná zařízení. Bobcat v současnosti nabízí 1-2 jádra, taktovací frekvence 800-1600 MHz a je vyráběný (respektive celé APU) 40 nm bulk procesem u TSMC (bulk proces se typicky využívá pro grafické čipy, je levnější než SOI, ale dosahuje o 10-15% nižších frekvencí).
Procesor Bobcat je v současnosti základem platformy Brazos (kam spadají APU Desna, Ontario a Zacate), která cílí především na „středněmobilní“ segment, jakým jsou dražší netbooky a levnější notebooky. Řada výrobců uvedla i desktopové základní desky s APU E350 (dvoujádrový Bobcat + 80 stream procesorů) - výhod nízkých rozměrů a minimální spotřeby samozřejmě lze využít mnoha směry.
Příští rok téměř jistě nahradí 40nm verzi nová 28nm (opět bulk proces TSMC) kombinovaná s inovovaným grafickým jádrem. Pokud bychom odvozovali z dostupných informací, zdá se, že AMD se pokusí zvýšit výkon se zachováním spotřeby (ačkoli loňská roadmapa, kterou vidíte výše, naznačuje opak).
K10
Architekturu současných Phenomů a Athlonů nemá smysl představovat. AMD ji (pod kódovým názvem Husky) používá pro APU Llano, o kterém se v posledních dnech mluví nejčastěji. AMD na architektuře K10 staví zatím dvě platformy: mobilní Sabine a desktopový Lynx. K10 tedy míří do segmentu od 10 W výš, to znamená do lepších notebooků a levnějších PC sestav. Všechna současná APU využívající procesorové jádro K10 (tzn. Llano) jsou vyráběna 32nm SOI procesem.
Bulldozer
O „buldozeru“ jsme toho napsali už hodně, podle posledních zpráv vyjde desktopová verze na přelomu letošního léta a podzimu, přičemž do APU by se měl dostat nejdříve v první polovině příštího roku (2012 - teoreticky by s ohledem na následující roadmapu mohlo jít již o vylepšenou verzi).
Bulldozer je zaměřený především na efektivní zpracování mnohovláknových aplikací a vysoký výkon u celočíselných operací - ačkoli se nedá říct, že by výkon v FP byl byť teoreticky špatný, přiznává AMD, že s přechodem aplikací na výpočetní jednotky grafických čipů, neporostou nároky na FP výkon procesoru tak, jako doposud. První APU postavená na Bulldozeru budou využívat 32nm SOI proces GlobalFoundries.
tiskové zprávy a prezentace AMD, RealWorldTech, X-bit labs