Úvaha: prodá Mark Shuttleworth firmu Canonical a s ní i Ubuntu?
Do deadline pro vybrání 32 miliónů dolarů na Ubuntu Edge Phone zbývá již jen 9 dní a po počátečním ostrém startu příspěvky stagnují. Nevybralo se ještě ani 10 miliónů, a to navzdory tomu, že Canonical průběžně snižuje cenu za tento smartphone. Stoprocentně jisté to samozřejmě ještě není, ale vypadá to, že o smartphone prostě nebude dostatečný zájem. Tedy pokud se neobjeví nějaký tajemný superdárce a nedorovná celkovou částku na stanovený limit.
The VAR Guy na tento účet spekuluje, že by mohlo přijít jisté vystřízlivění. Mark Shuttleworth si dle něj možná vzal až příliš velké sousto a malá firmička Canonical nemá sílu dokázat takto prorazit. Vždyť to dodnes nedokázal ani velký Microsoft. Navíc Markova tabatěrka není bezedná.
Faktem je, že Mark Shuttleworth vydělal 575 miliónů dolarů na prodeji Thawte firmě Verisign. Později si skrze další svou firmu HBD Capital připsal 110 miliónů dolarů za prodej firmy Fundamo nikomu menšímu než společnosti Visa a měl i další úspěšné obchody. Ve srovnání s tím vším je výdaj 20 miliónů dolarů za týdenní dovolenou na ISS pakatel a stejně tak asi i Ubuntu. Aktuálně se velikost Markovy peněženky odhaduje stále na půl miliardy dolarů. Já bych tedy nevylučoval, že to nakonec bude on sám, kdo projekt Ubuntu Edge dorovná do patřičné výše. Ale jasné je, že ani po 10 letech usilovné snahy zatím nepřichází to, co by Mark chtěl: skutečné proražení na IT trhu.
Nevíme samozřejmě, jak vypadá hospodaření Canonicalu, jelikož jde o soukromou společnost, která se nezodpovídá žádné skupině akcionářů. Ale odhaduje se, že pokud je společnost v černých číslech, tak ne dlouho a ne nějak výrazně. Zkrátka tohle celé je Markův sen, dotovaný z předchozích úspěšných aktivit. A pokud by chtěl opravdu prorazit, potřeboval by minimálně nějakého strategického investora. The VAR Guy to přirovnává k roku 1997, kdy Apple mlel z posledního. Navrátivší se Steve Jobs přijal investici 150 miliónů dolarů od nepřítele (Microsoftu), který tak získal akcie Applu. A byl to jeden z kroků, který do Applu dostal potřebné peníze, aby mohl pokračovat a rozvíjet se. Krok, bez kterého bychom se k iPodům, iTunes, iPhonům či iPadům nepropracovali.
Takže je tu jasná otázka: přijde do Canonicalu strategický investor? Nebo Mark firmu rovnou prodá někomu, kdo bude mít více sil? Nebo bude pokračovat v přešlapování na místě a velmi, velmi pozvolném rozvoji, který ale (zatím) nevede k cíli?