Prodej procesorů vzrostl, AMD se drží
Nejprve tu máme souhrnný graf, který ve čtvrtém kvartálu ukazuje návrat AMD blíže k 20% podílu, ten se jí povedlo překročit v první polovině roku, třetí kvartál se trochu propadla a ve čtvrtém se snaží vrátit zpět.
Desktopy
Pak je tu rozebrání na jednotlivé segmenty, nejprve ten, který asi zajímá většinu z vás. Tendence v desktopové sféře odráží celkovou kondici AMD na trhu s x86 procesory, zde se AMD snaží atakovat 30% zastoupení trhu. Daří se jí to zejména díky nízkým cenám, za ty samé peníze, za něž lze u Intelu koupit dvoujádro, koupíte u AMD čtyřjádro (trochu problém je ten, že Intelova nová dvoujádra šlapou na krk i těm AMD čtyřjádrům díky výborné mikroarchitektuře Nehalem a technologii Hyper-Threading).
Notebooky
V mobilním segmentu je Intel téměř neohrožený, za výborný stav mohou jak dlouhodobě vyladěné platformy Intel, tak v poslední době i procesory Atom. S VIA to jde od desíti k pěti, přesněji řečeno od zastoupení 0,8% ve čtvrtém kvartálu 2008 po zastoupení pouze 0,1 % ve čtvrtém kvartálu 2009. Na druhou stranu tato čísla se týkají pouze PC pro koncové uživatele a jistě vám není neznámo, že VIA prodává také do různých průmyslových strojů, tato čísla IDC do své analýzy nezahrnuje a je to skoro škoda.
Servery
Servery
V serverech chybí VIA, protože vyloženě serverové procesory nemá, i když se některé její procesory do některých serverů také dávají (ono je někdy u VIA problém rozlišit od sebe i mobilní a desktopové procesory, protože všechny mají pěkně nízkou spotřebu a žádný není v podobě vložitelné do nějaké patice, všechno se pájí přímo na desku). V prodeji serverových procesorů je na tom co do zastoupení trhu Intel podobně jako v mobilním segmentu. Je to také jediná oblast, kde si AMD pohoršila za celý rok 2009 oproti roku předcházejícímu (konkrétně o 3,3 procentního bodu).