Projektor BenQ PB6110 - recenze
Kapitoly článků
Co si domů přinesete
Musím si chtě nechtě trošku postěžovat, dostali jsme balení nekompletní. Zejména chyběl VGA kabel, bez kterého zkrátka nejde projektor propojit s počítačem (či notebookem) a moc by se toho tedy otestovat nedalo. Proto vám dnes neukážeme veškeré příslušenství k projektoru dodávané. Vy byste však balení měli (pokud si projektor koupíte) dostat s tímto obsahem:
- Projektor
- Uživatelský manuál
- 645MB CD s manuály v mnoha jazycích (kromě češtiny i slovenštiny) pro 8 typů BenQ projektorů
- Stručná příručka pro rychlý start
- Dálkové ovládání včetně baterie CR2025
- USB kabel
- S-Video kabel
- Video kabel pro kompozitní videosignál
- VGA kabel
- Audio kabel 2× 3,5mm stereo jack
- Audio kabel 2× CINCH - 3,5mm stereo zdířka
- Napájecí kabel
VGA kabel byl posléze dodán, takže testovat se dalo. Několik dalších chybějících kabelů jsem nahradil při testu z vlastních zásob, takže ve výsledku byl projektor plně použitelný. Všimněte si však, že ve standardní výbavě chybí nějaká redukce na zapojení komponentního (YPbPr) video vstupu, který také projektor podporuje. Mezi zvláštní příslušenství tedy patří:
- Přenášecí brašna (v našem případě byla dokonce přibalena)
- Mac adaptér
- 200W lampový modul
- Sada pro montáž na stop
- Presentation Pro (dálkové ovládání prezentací s laserovým ukazovátkem)
- Komponentní video kabel (HDTV)
Upozornění: Lampa se musí po 3 000 hodinách provozu v ekonomickém nebo 2 000 hodinách v normálním režimu vyměnit a její životnost si projektor hlídá. První varování se zobrazí už po 1 980 hodinách, druhé po 2 980 hodinách a při 3 000 už vám bude jen oznamovat, že je třeba lampu vyměnit a po 40 sekundách se vypne.
Cena lampy je řádově na 10 tisících Kč a jen tak pro představu: 3 000 hodin je 125 dní čistého času. Při 4hodinovém každodenním provozu se dostanete na lehce přes dva roky. Záruka na lampu coby „spotřební materiál“ je 90 dní nebo 500 hodin provozu, podle toho, co dřív uplyne. Upozorňuji na to proto, aby se pak někdo nedivil, že musí po dvou letech celkem slušného provozu vrazit do projektoru dalších řádově deset tisíc, což představuje zhruba polovinu ceny celého nového projektoru.
Vzhled
Přední strana
Předek projektoru neobsahuje kromě samotného objektivu níc zajímavého. Kryt objektivu je z tónovaného plastu a je tedy průsvitný (to proto, aby se neroztekl v případě, že byste jej při projekci zapomněli sundat a světlo by nemohlo unikat). Vpravo nahoře je umístěn senzor pro infračervený paprsek dálkového ovladače a celý zbytek přední částí slouží k nasávání vzduchu pro chlazení celého projektoru (a že tam bývá po chvíli projekce pěkné horko).
Na tomto místě si dovolím mírně zkritizovat fakt, že víčko se poměrně špatně nasazuje. Musí se zmáčknout dvěma prsty a jak se plastové části o sebe špatně třou, ne zrovna jednoduše se s ním manipuluje. Při nasazování pak nezřídka dojde k zamáčknutí objektivu, který se vysouvá za účelem zoomu (regulace velikosti obrazu) a zaostřování, takže si prostě rozhodíte optické nastavení obrazu. A nakonec víčko není během provozu kam „zacvaknout“, tedy umístit, aby se jen tak nepovalovalo (víčko je k přístroji přichyceno gumovou „šňůrkou“, dá-li se to tak nazvat, takže dokud jej neutrhnete, neztratíte jej, což je zase naopak pozitivní).
Zadní strana s konektory
Na zadním panelu nalezneme veškeré konektory. Zcela vlevo jsou 15pinové VGA konektory pro vstup z PC a výstup zpět na monitor, potom druhý senzor pro dálkové ovládání, pod ním audio vstup (3,5mm zdířka pro jack) a kompozitní video vstup (RCA samice) a nakonec USB zástrčku pro propojení s PC, S-Video vstup a nakonec konektor pro připojení kabelu na napájení. Dva ventilátory pak zajišťují průchod vzduchu a chlazení projektoru. A zatímco vpředu byla jedna výškově nastavitelná nožička, vzadu jsou dvě.
Spodní strana
Ve spodní části nalezneme zejména různé štítky, výškově nastavitelné nožičky a kromě závitů pro uchycení na strop pomocí extra dodávané montážní sady je zde také přístup k lampě po odšroubování příslušného krytu. Jako že jsem se s chutí podíval do vnitřku přístroje, lampu jsem raději nechal na pokoji.
Vrchní strana
V horní části projektoru je pak veškeré ovládání včetně seřizování optické části, tedy zaostřování a regulace velikosti obrazu (zoom).
Regulace ostrosti a velikosti obrazu je čistě mechanická, přičemž velikost se nastavuje menším prstencem s páčkou, zaostřování se provádí celým „zbytkem objektivu“. Není zde řádná možnost doostřit obraz elektronicky ovládáním, projektor pro tento účel nemá žádné servomechanizmy.
Ovládací část je relativně jednoduchá. Tlačítko Power netřeba příliš rozebírat, slouží k zapínání a vypínání, přičemž při vypnutí přístroje je ještě potřeba potvrdit. Pomocí Source se provádí výběr zdroje videosignálu, což využijete v případě, máte-li zapojen více než jeden zdroj nebo vypnuté automatické prohledávání. Tlačítko Auto použijete pro optimální vyladění parametrů obrazu a Blank skryje obraz a bude promítat černou. Křížový ovladač pak slouží pro vyvolání nabídky (Menu), pohyb a práci v ní.
Nakonec jsou tu ještě tři indikační LEDky. Power svítí zeleně je-li projektor v provozu a oranžově pokud je vypnutý. Oranžově pak bliká při přechodu do vypnutého stavu, kdy ještě probíhá chlazení projektoru. V této fázi nelze projektor znovu zapnout (trvá asi 90 sekund). Skutečný síťový vypínač, který by zcela odpojil napájení, tento projektor nemá (jedině vytáhnout napájecí šňůru). Indikátor Temp signalizuje přehřátí přístroje, tedy jeho nedostatečné chlazení (což už může být třeba i vada ventilátorů, které jinak přístroj uchladit stíhají). No, a nakonec je tu indikace Lamp, která se vám snaží naznačit, že byste si měli připravit řádově deset tisíc na novou lampu, protože ta stará už dosluhuje. V manuálu jsou pak popsány další možné stavy projektoru indikované LEDkami s vysvětlením a radou, co v takovém případě dělat.
Dálkové ovládání
Dálkové ovládání je poněkud nepraktické typu „aspoň něco“. Díky své tloušťce zhruba 4 milimetry rozhodně „nepadne do ruky“. Tlačítka se také nemačkají nikterak pohodlně a jediný komfort tedy spočívá v tom, že ovládání je „dálkové“, tedy že nemusíte mačkat tlačítka na projektoru (což je při montáži na stropě i v podstatě nemožné). Ovladač nabízí stejné funkce, jako ovládání přímo na projektoru, plus některé další, jako zastavení obrazu či přepínání mezi korekčními profily (jejich seznam je jiný pro každý typ video vstupu)
Specifikace
|
Specifikace je opsána z webu výrobce.