První test staví Kaby Lake-G až na úroveň Radeonu R9 290X / RX 480
Radeon Vega M pro Kaby Lake-G je, jak již víme, něco trošku jiného oproti Radeonu Vega M, který bude nabízet samotná AMD. S jistotou lze říct, že jádro pro Kaby Lake-G je menší. Má i trochu zvláštní konfiguraci - například oproti GPU Polaris 10 nabízí dvojnásobek ROP jednotek (64 oproti 32), ale méně stream-procesorů (1536 oproti 2304). Zda se podobného poměru bude držet i větší verze od AMD, zatím nevíme - oproti Polaris nebo GPU Tonga / Antigua jde ale o podstatný rozdíl.
První test přinesla korejská redakce webu PlayWares, která se podívala na zoubek systému Intel NUC (NUC8i7HVK) řady Hades Canyon. Dopadlo to takto:
Podle těchto testů dosahují výsledky až (to „až“ je nutné zdůraznit) úrovně Radeonu R9 290X nebo Radeonu RX 480 z generace Polaris. To je případ 3DMark FireStrike a Unigine Heaven. V ostatních je výkon nižší, v rozmezí cca Radeonu R9 380X a uvedených karet, často blízký Radeonu RX 470 / Radeonu R9 290 (bez X). Na integrované GPU je to pěkný výsledek. Zvlášť mezigeneračně. Intel v tomto segmentu dosud nabízel maximálně grafiky Iris Pro, které se svým výkonem nevymykaly integrovanému řešení AMD z běžných APU. V tomto případě hovoříme o posunu na úrovni asi šestinásobku oproti výkonnostní úrovni Iris Pro či APU Kaveri / Carrizo a zhruba trojnásobku desktopového APU Raven Ridge / Ryzen 5 2400G (to dosahuje asi 3300 bodů ve FireStrike oproti >10k u Vega M / Kaby Lake-G).
Samozřejmě můžeme debatovat o tom, co je integrované GPU. V případě Kaby Lake-G je integrované v procesoru v rámci pouzdra, ale není integrované v rámci jednoho bloku křemíku. Jde ale spíše o akademickou debatu, protože disponuje standardními vlastnostmi integrovaných GPU a to včetně TDP sdíleného mezi grafickým a procesorovým jádrem.
Kapitola sama pro sebe je vzhled ovládacího panelu ovladače. Přes úvodní logo „Intel Software“ se ale zdá, že jsou převzaty všechny zásadní funkce od AMD jde do jisté míry jen vlastní skin Intelu s úpravou rozložení některých prvků:
Teoreticky je však možné, že z důvodu sdíleného TDP musí Intel na ovladačích provádět nějaké vlastní úpravy. Není tedy zatím jisté, jestli ovladače budeme stahovat výhradně od Intelu, nebo budou fungovat i standardní „Catalysty“ / Radeon Software od AMD.
Nyní už jen doufat, že Intel protlačí Kaby Lake-G na více platforem než jen vlastní NUC, který přes všechny výhody v podobě nízkých rozměrů, hmotnosti a spotřeby zkrátka není produktem, který byste našli v každé druhé domácnosti.