Qualcomm a Apple urovnali spory, pro 5G modemy Intelu tak není místo
V krátkém časovém sousledu došlo ke dvěma nečekaným událostem. Společnosti Apple a Qualcomm urovnaly vleklé spory, které se táhnou přes dva roky. Apple tak bude nadále využívat modemů Qualcommu, což vyšachovalo Intel, jenž si na dodávkách modemů pro Apple začínal stavět byznys. Protože Intel nemá jiného potenciálního zákazníka na chystanou 5G generaci mobilních modemů, ohlásil, že s jejich vývojem končí a bude se orientovat na 5G infrastrukturu.
iPhony zobrazují „5Gₑ“, s 5G to ale nemá nic společného
Spory obou firem byly poměrně vleklé a jen jejich veřejně známá část se táhne přes dva roky. Apple byl nespokojený s tím, že Qualcomm prodává své mobilní modemy za částku odpovídající určitému procentu z ceny zařízení, ve kterém budou prodané. Tento způsob nacenění se snažil napadnout právně a tvrdil, že Qualcomm brání hospodářské soutěži. Qualcomm pro změnu poukazoval na to, že mu Apple dluží miliardy dolarů, motivuje své dodavatele, aby nelegálně využívali patentů Qualcommu, aby s jejich pomocí mohl produkty Qualcommu nahradit. Došlo i na zákazy prodeje.
Jednou z posledních kapek byly události loňského podzimu, kdy Qualcomm oznámil, že Apple poskytl nástroje Qualcommu Intelu, aby s jejich pomocí mohl ladit modemy vyvíjené pro Apple. Nutno podotknout, že na úroveň modemů Qualcommu se Intelu ty vlastní vyladit nepodařilo. Společnosti Qualcomm a Apple se nakonec dohodly, že zakopou válečnou sekeru. Ani jedna strana se příliš nechlubí detailními podmínkami dohodu, ale rámcové jsou známé: Apple se zavázal, že bude po následujících 6 let odbírat modemy Qualcommu. Smluvní období může být prodlouženo o 2 roky. Dále se zavázal, že Qualcommu uhradí neupřesněnou částku. Zároveň musí být skončeny všechny spory, které obě strany (i prostřednictvím svých dodavatelů) vedou.
Intel obratem po zveřejnění výsledku vydal tiskovou zprávu, ve které oznámil konec vývoje 5G modemů pro mobily. Právě těch 5G modemů, na které Apple dlouho (a marně čekal). Můžeme tak spekulovat, zda rozhodnutí o konci vývoje na straně Intelu bylo důsledkem shody mezi Applem a Qualcommem, nebo si už Apple nemohl dovolit dále čekat a používat na svých produktech hardware, který hrál de facto druhé housle, takže se s Intelem rozešel a v důsledku toho se rozhodl urovnat spor s Qualcommem.
Připomeňme, že Apple plánoval modemy Intelu používat dočasně, poté přejít na MediaTek a následně na vlastní řešení. Pokud se nyní rozhodl zavázat ke spolupráci s Qualcommem na dobu 6-8 let, je více než pravděpodobné, že usoudil, že zkrátka Intel, MediaTek ani on sám není a nebude schopný v dohledné době přijít s modemy, které by bylo možné chápat jako plnohodnotnou náhradu produktů Qualcommu. Je-li tomu skutečně tak, pak tento spor nevyhráli právníci, pomluvy, ani patenty, ale čistě kvalita produktu, kdy Applu - pokud chtěl nejlepší řešení - nezbylo než uznat pozici Qualcommu a té se podřídit.
Na smíru tak co ekonomického hlediska vyhrály obě strany (Apple se vyhne následkům soudu a obviněním z nelegálního využívání IP a patentů Qualcommu, Qualcomm získá zpět velkého zákazníka), v krátkodobém hledisku vyhráli akcionáři Qualcommu, kterým stoupla hodnota akcií zhruba o čtvrtinu. O zákazníka ale přišel Intel a o (řekněme) potenciálního zákazníka MediaTek.