Radeon RX 7900 XT: 2× vyšší výkon v rasterizaci, >2× raytracing, „úžasné“ TDP
AMD s touto generací trochu zariskovala a rozhodla se přinést několik zásadních novinek. Tou první jsou čiplety. Jejich implementace je ve světě GPU podstatně složitější než ve světě CPU, neboť je potřeba řešit řádově vyšší přenosy dat. Díky čipletům však není potřeba vytvářet příliš velké křemíkové monolity, což zvyšuje výtěžnost výroby a navíc umožňuje rozložit výrobní kapacity mezi různé linky (zde mezi 5nm a 6nm). Druhou zásadní novinkou je přepracovaná Infinity Cache, která bude rychlejší a bude lépe předvídat, takže umožňuje dosáhnout podobných výsledků jako původní verze, ovšem při 2-3× nižší kapacitě. Jako jisté riziko lze vnímat i rozhodnutí použít kombinaci 5nm a 6nm procesu, neboť konkurence (Nvidia) zvolila 4nm proces pro celé GPU. AMD tak po dlouhé době bude mít novou generaci postavenou na o trochu starších procesech než Nvidia. Nakonec lze zmínit i použití pomalejších GDDR6, zatímco Nvidia staví na GDDR6X (byť ne celé portfolio na nejrychlejších dostupných).
Architektura RDNA 3 poprvé od čipu Cayman / Radeon HD 6900 (2010) mění poměr ALU:TEX, tedy poměru aritmetického a texturovacího výkonu. ATI v letech 2005-2007 v rámci několika málo produktových řad zvýšila poměr ALU:TEX na čtyřnásobek. S ohledem na požadavky tehdejších her poněkud předběhla dobu, takže od roku 2007 až do letoška k navýšení fyzického poměru nedošlo a navzdory četným architektonickým změnám zůstával stejný. Nyní se z 32:1 (či 16:1 - záleží, zda počítáme poměr FLOP:Txl/s nebo poměr fyzických jednotek) podle dostupných informací dostaneme na 64:1 (či 32:1). Jednoduše řečeno, počet texturovacích jednotek mezigeneračně stoupne o 1,2×, zatímco počet aritmetických jednotek mezigeneračně stoupne 2,4×. Pro celkovou představu o mezigeneračním nárůstu obou charakteristik je ještě potřeba obě hodnoty vynásobit zhruba 1,5× (nebo trochu méně), což bude odpovídat mezigeneračnímu nárůstu taktovací frekvence. Aritmetický výkon by tedy mohl stoupnout více než trojnásobně, texturovací ani ne dvojnásobně, fillrate (nevíme počet ROP) hodnotit nemůžeme a fyzická propustnost paměťové sběrnice vzroste více než 1,5× (kolik přesně, bude záviset na taktovací frekvenci GDDR6).
Podle leakera Greymon55 by celkový výkon v herních FPS při rasterizaci měl stoupnout na dvojnásobek a při raytracingu na více než dvojnásobek. Leaker dále uvedl, že TBP (TDP karty) referenčního provedení je „úžasné“.
Původně se uvádělo, že by mohlo být asi 375 wattů, později se objevovaly informace o až 405 wattech. Pro nereferenční karty by měl být strop 450 wattů. Co konkrétně lze považovat za „úžasné“, je do jisté míry subjektivní, ale přinejmenším to znamená jistotu, že TDP výrazněji nepřesáhne 400 wattů a dost možná se udrží níže, což by při dvojnásobném výkonu docela „úžasné“ bylo.
Podle Greymona již mají někteří výrobci hardware v rukou. Uvedení Navi 31 / Radeonu RX 7900 XT se očekává ve čtvrtek 3. listopadu.