Radeony od ASRocku se v Evropě zatím prodávat nebudou
Po vymizení „značkových“ Radeonů z nabídky společnosti Asus ohlásila společnost ASRock, která má na Asus historické i personální vazby, že zahájí prodej vlastních Radeonů. Nakonec se ale i Asus rozhodl, že bude Radeony pod herní značkou prodávat dál a zavedl pro ně označení Arez. Web Tomshardware, který si sehnal a otestoval Radeon od ASRocku, byl ale kontaktován zástupcem společnosti, který neskrýval překvapení, že se karta dostala do Evropy. To prý nebylo cílem, prodeje Radeonů ASRock podle zástupce společnosti dohoda s AMD neumožňuje.
Existuje několik názorů a možných vysvětlení, proč vlastně AMD nechce, aby ASRock prodával Radeony v Evropě. Asi jako první se objevila verze, že podle AMD je spektrum značek dostupné na Evropského trhu (s ohledem na jeho velikost) už dost široké a pro další tu momentálně není prostor. Jak si to vykládat: AMD může mít obavy, že by při rozložení trhu mezi větší počet značek mohly klesnout některému ze zavedených výrobců prodeje pod úroveň, při které by se mu vyplácelo držet evropské zastoupení, podporu, distribuční síť a marketing. Pro AMD zkrátka může být větší ztrátou odchod zavedené značky než zamezení nástupu značky nové.
Druhou možností je původ karet. Uživatelé si totiž všimli, že karty společnosti ASRock více než nápadně připomínají produkci čínského výrobce Colorful. Karty této značky přitom nejsou v Evropě dostupné, takže je možné (a docela pravděpodobné), že nemají ani potřebné certifikace vyžadované evropskou legislativou. Pokud skutečně ASRock jen odebírá / rebranduje produkty Colorful, pak může být otázkou, jestli tyto produkty splňují kvalitativní požadavky AMD, které AMD vyžaduje pro evropský trh.
Třetím důvodem, který zní velmi prostě, je ukončení programu GeForce Partner Program. Ten podle některých zdrojů inicioval vznik Radeonů společnosti ASRock. Nvidia ale GeForce Partner Program ukončila, AMD se podařilo udržet status quo a možná proto nevidí důvod ke změně na stabilizovaném trhu. Nelze však vyloučit, že se v budoucnu situace změní a důvody, pro které AMD nepovažuje vstup ASRocku do Evropy za vhodný, pominou.
Podstatné (byť opomíjené) je, že smlouvy definující, na jaké trhy bude který výrobce dodávat, jsou běžnou praxí využívanou u všech značek. Konkrétně u grafických karet brzy dosáhnout jubilejních dvaceti let - pamětníkům se možná vybaví grafické karty Voodoo 3 a Voodoo 4 od PowerColor, které mohla společnost distribuovat pouze mimo americké trhy.
Aktualizace: Zástupce společnosti ASRock se vyjádřil, že strategie vstupu na jednotlivé trhy vznikla na základě oboustranné dohody mezi ASRockem a AMD a naznačil, že stávající stav není definitivní a může tedy dojít k vydání i na dalších trzích.
„The decision of sales region for ASRock VGA card is based on the planning of mutual channel agreement. So far the first priority is Asia Pacific and Latin America. No confirmed schedules in EU markets yet. [...] The VGA card products are only sold in South America and APEC (exclude China, Hong Kong and Taiwan) at first.“ |