RECENZE: Acer Predator Helios 500 (PH517-61-R54R) - aneb osm jader v notebooku
Kapitoly článků
Provozní vlastnosti jsou ošemetná záležitost, obzvlášť u notebooků. Já sám jsem navyknutý, že můj soukromý ThinkPad W530 je typicky tichý i v zátěži a v malé zátěži nebo idle se chladí bez točícího se ventilátoru. Díky trendu ztenčování notebooků jsem však často vyveden z omylu a moderní notebooky bývají často poněkud hlučnější.
Acer Predator Helios 500 je v tomto ohledu víceméně úžasný. Notebook je velký, chladiče jsou robustní, ventilátory jsou velké a tiché. Chlazení je navíc velmi tiché i v maximální zátěži, více jak cca 3300 otáček jsem na ventilátorech neviděl, v herní zátěži je to často spíše méně. Ručně přitom můžeme vyhnat otáčky přes 5000 RPM a to už je notebook slyšet, nicméně ventilátory nijak nepískají, nebo nevytváří jiné nepříjemné zvukové efekty. Z tohoto hlediska jsem byl tedy víceméně šokován, že tak pěkně chladí 65W TDP CPU a 120W TDP GPU, zde má Acer velké plus, na chlazení se nešetřilo a je opravdu kvalitní. A pokud chcete, je možné v Acer Predatorsense nastavit vlastní řízení ventilátorů, byť je to poměrně omezené, možnost nastavovat za pomoci nějakých teplotních křivek by bylo asi lepší.
Ryzen 7 2700 se při využití všech osmi jader drží na frekvenci 3350 MHz a to i v AVX2 zátěži, žádné podtaktovávání se zde nekoná a to je ohromné plus. Teplota procesoru v maximální zátěži je velmi nízká a ventilátory se v CPU zátěži točí v rozpětí 2085-2642 RPM, notebook je tak velmi tichý a člověka by nenapadlo, že se zde chladí osmijádrový desktopový procesor. Pokud zatížíme Vegu 56, teploty jsou velmi slušné, pouze Furmark vyžene GPU až na 74°C a jádro se podtaktuje na 732 MHz, v herní zátěži typicky boostuje až na 1245MHz stabilně a teplota je nižší. Ventilátory se v grafické zátěži točí na nějakých 1883-2636 RPM. V kombinované zátěži se pak GPU fan vytáhne na nějakých 3000 RPM a CPU fan na cca 3300 RPM.
Furmark
Furmarkem stresuji pouze přídavná GPU, testuji ve FullHD bez MSAA a nechávám běžet Furmark 10 minut, aby se GPU pořádně zahřála. Vega 56 Mobile se zde podtaktuje na 732MHz a teplota se vyšplhá až na 74°C, ventilátory pak atakují téměř 3000 RPM, i tak je ale notebook velmi tichý.
Sluší se dodat, že Furmark je tzv. „power virus“, tedy snaží se ošklivě co nejvíce testovaná GPU roztopit a jedná se o typ zátěže na který v hrách spíše nenarazíme.